This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

У Львові 12-13 жовтня 2017 року відбулася науково-практична конференція на тему «Сучасні методи попередження профілактики, лікування, забезпечення соціально-психологічної та медичної реабілітації жінок, хворих на РМЗ в післяопераційний та реабілітаційний періоди». Організатори конференції: ВГО «Національна асамблея людей з інвалідністю України» та ГО Львівський центр соціального захисту та реабілітації інвалідів «Созарін». Серед учасників заходу – близько 70 представників з усієї України.
До участі в конференції були запрошені фахівці медичної галузі, представники громадських організацій людей з інвалідністю, представники Департаменту гуманітарної політики ЛМР, Львівської обласної державної адміністрації, Львівського відділення Фонду соціального захисту інвалідів та інших структур державного рівня. На жаль, не всі запрошені представники владних структур взяли участь у заході, присвяченому чи не найпоширенішому онкозахворюванню серед жінок.
Конференцію відкрив Олександр Кернякевіч, голова правління ГО Львівського центру соціального захисту та реабілітації інвалідів «Созарін», наголосивши, що метою проведення заходу є надати корисну інформацію.
З вітальним словом до учасників звернулися заступник начальника відділу пільг, соціальних допомог і компенсаційних виплат Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики ЛМР Галина Семків, представник ВГО «Національна асамблея людей з інвалідністю України» Олена Гриб, в.о. заступника директора Департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації Андрій Васько, які також наголосили на необхідності поширення інформації про захворювання, профілактику та сучасні методи лікування жінок, хворих на РМЗ, для раннього виявлення захворювання. Адже, за словами Олени Гриб, найбільше вражає, що значна кількість жінок, які мають такі проблеми, це жінки працездатного віку.
На два дні конференція стала важливим інформаційним середовищем, насиченим доповідями фахівців, спілкуванням учасників, обміном досвідом і порадами та відповідями на вагомі питання.
Так, за словами Ігоря Курія, завідувача поліклінічним відділенням Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, рак молочної залози ось уже впродовж п’яти років займає друге місце після раку шкіри. У доповіді акцентувалося на потребі мамографічного скринінгу для раннього виявлення захворювання, адже це дає можливість органозберігаючих операцій і  легшого лікування. Скринінг проводиться для жінок 45-65 років, втім більшого ефекту можна було б досягти, проводячи діагностику серед жінок віком 40-70 років.
Колегу доповнив завідувач відділу патології грудної залози Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Михайло Білич. За його словами, мамографія дозволяє побачити зміни в молочних залозах за 2 роки до того, як фахівець це помітить візуально. Для порівняння, в Україні відсоток виживаності рівний 56%, тоді як в США це 90%. Фахівець розповів про ймовірні причини захворювань та теперішні методи лікування і зазначив, що з кожним роком зростає відсоток органозберігаючих операцій.
З доповіддю «Кожна мить життя є безцінна» перед учасниками конференції виступила Оксана Горбкова, лікар-мамолог з медичного центру Святої Параскеви.
Як представник управління соціального захисту населення Галина Семків дала поради щодо звернень жінок для протезування молочної залози. За її словами, перш за все, необхідно звернутися у відділ соціального захисту за місцем реєстрації з відповідним комплектом документів, де працівник соцзахисту внесе дані у базу. Опісля цього, скерування передається на підприємство, де виготовлять протез. До протезу додаються допоміжні засоби, що визначає лікар. «Немає потреби у повторному зверненні. Ваше скерування є довічним», – наголосила вона.
У свою чергу Олексій Тишкевич, лікар-онколог, реабілітолог міжрайонної спеціалізованої онкологічної МСЕК КЗЛОР «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» розповів про медико-соціальну експертизу при раку молочної залози, види клінічних груп і групи інвалідності.
Присутнім не міг не запам’ятатися виступ практичного психолога, доктора психологічних наук, професора Марини Орап, яка розповіла про методи психосоматичної корекції, як засіб реабілітації жінок після мастектомії і акцентувала, що онкологічне захворювання має психологічне коріння, та дуже багато залежить від того, як людина реагує на свій діагноз. Адже є люди, які роблять одужання сенсом свого життя, а є такі, що просто відмовляються від своєї хвороби, тож необхідна фахова допомога психолога.
На психологічному аспекті також акцентував керівник міського психотерапевтичного центру, член Громадської ради МОЛЗ України Мирон Островський, особливо наголошуючи на небезпеці професійно-емоційного вигорання: «Важливість цієї конференції – маємо певну профілактику емоційного вигорання, бо ми собі будемо взаємно допомагати».
Учасники конференції неодноразово наголошували на необхідності узгодженої взаємодії хірургів і лікарів-реабілітологів, взаєморозуміння щодо порад жінкам у післяопераційний період та щодо лікування ускладнень.
Надзвичайно фахові поради учасники отримали від Ольги Бас, кандидата наук, викладача кафедри терапії та ерготерапії Львівського державного університету фізичної культури, магістра фізичної реабілітації, яка розповіла про аспекти сучасного підходу до реабілітації та профілактики ускладнень жінок після пролікованого раку молочної залози. Є чимало засобів реабілітації, однак є речі, які після таких операцій небажані, до прикладу, за словами Ольги Бас – це масаж.
Про важливість реабілітації багато сказав Юрій Присташ, онкохірург, асистент кафедри онкології та медичної радіології ЛНМУ, однак він наголосив: «У реабілітолога своє бачення, у пацієнта своє, а ми, онкологи, повинні давати свої рекомендації». Людина після операції повинна повернутись до того життя, яке мала до захворювання, а задля цього необхідна медична, психологічна, фізична та трудова реабілітація.
Про можливість трудового навчання, а відтак і здобуття нової спеціальності говорила Марія Коваль, завідувач відділення медичної реабілітації Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Галичина». Вона розповіла присутнім про роботу і послуги центру, де люди з інвалідністю можуть не лише навчатися, але й пройти медичну реабілітацію.
Осторонь не залишилася і нетрадиційна медицина. Зокрема, головний лікар обласного центру здоров’я, головний спеціаліст Львівської області з нетрадиційної медицини Юрій Островерха говорив учасникам конференції про необхідність прискіпливо вибирати продукти, враховуючи корисні та шкідливі їх властивості, та враховувати потребу біоритмів людини.
Зрештою, конференція була чи не найбільш корисна учасникам конференції не медичної галузі. До прикладу, Оксана Погаральська (35 років), яка була прооперована в жовтні минулого року, сказала: «Було цікаво послухати психолога, який говорив, що не потрібно опускати руки. Бувають жінки, що не говорять своїм чоловікам, дітям, самі йдуть на операцію, але їм потрібна підтримка, щоби хтось сказав: усе налагодиться».
За словами Олександра Кернякевіча, центр «Созарін» уже 22 роки займається протезуванням жінок, почали фактично першими в Україні, використовуючи чеські протези. За цей час вже більше 5 тис. жінок успішно пройшли протезування. Перший проект відбувся завдяки Фонду USAID, за пройдений час центр мав уже декілька реабілітаційних програм, які підтримували й інші фонди.
Сьогодні Національна асамблея людей з інвалідністю підтримує дві організації, які займаються проблемою раку молочної залози – це ГО «Созарін» і Всеукраїнська громадська організація онкоосіб з інвалідністю «Разом проти раку». Але, як запевнила Олена Гриб, асамблея відкрита до співпраці: «Якщо хтось хоче з нами співпрацювати, ми нікому не відмовляємо».
Ірина ХОМИН
Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123