This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

Вперше в Україні талановитий нейрохірург, доктор медичних наук Костянтин Костюк під наглядом всесвітньо відомого професора з Канади Джеймса Рутки прооперував шестирічного хлопчика з важкою формою епілепсії, при якій раніше не могли допомогти в нашій країні. Тепер такі хворі отримали надію на виздоровлення.

Розкажемо все за порядком, як було в реальності. У сім’ї мешканців з м. Чернівці у хлопчика Максима перші симптоми хвороби виникли у два роки і лікарі діагностували епілепсію. Мати Максима п. Лариса Н. розповіла, що сину приписали ліки, які допомогли, але через три роки медикаменти перестали діяти, приступи, корчі посилились і почастішали. У хлопчини погіршилась мова, почала погано працювати права рука. Він потрапив у реанімацію. Поїхали в Київ, в Інститут нейрохірургії, де лікарі визначили: у Максима дуже рідкісна і важка форма епілепсії.

Нейрохірурги попередили п. Ларису, що її сину потрібна операція, яку досі в Україні ніхто не робив. Якщо хлопець не отримає потрібне лікування, то його стан буде поступово погіршуватись і він забуде все, що знав раніше.

Завідувач відділу Інституту нейрохірургії, доктор медичних наук Костянтин Костюк розповів, що на ділянці кори головного мозку Максима було потовщення (фокальна кортикальна дисплазія), яку треба було видалити. «Але оскільки «наріст» перебував у дуже важливій зоні мозку, що відповідає за рухи правої частини тіла, то був великий ризик ускладнень, які могли призвести до паралічу правої частини тіла, - каже вчений-хірург. – Перш ніж відважитись на операцію, ми зв’язались із спеціалістами Sickkids Hospital в Канаді, у яких є великий досвід лікування таких пацієнтів. І професор Джейм Рутка, ім’я якого відоме у всьому світі (до речі, у нього є українське коріння), приїхав в Україну і брав участь в оперуванні».

Операція пройшла вдало. «Після неї ми зробили МРТ і виявилось, що потовщення в корі більше немає і мозок Максима працює повноцінно, - додає Костянтин Костюк. – Приступів стало вдвічі менше. Впродовж року корчі повинні повністю пройти. У Максима повністю нормалізувалася мова, поліпшується координація рухів. Природно, з дитиною треба багато займатись: тренувати моторику, розробляти рухи, відновлювати дикцію. Це тривалий процес. Якщо сім’я виконуватиме рекомендації, хлопчина швидко дожене ровесників, зможе відвідувати школу разом із здоровими дітьми».

Для тих, хто хоче знати більше, К. Костюк роз’яснив, що при епілепсії у людини порушена провідність між головним мозком і тілом. Є багато різновидів цієї хвороби. У Максима нервові клітини перебували в нетиповому місці, тому одночасно в роботу включалось набагато більше нейронів головного мозку, ніж необхідно. Мозок працював надто інтенсивно, зношував себе. Таку патологію важко діагностувати, її важко розгледіти на звичайному апараті МРТ. К. Костюк з колегами оглянули Максима на найбільш сучасному обладнанні. Операцію провели за допомогою нейронавігаційного обладнання і спеціального мікроскопу. На екрані комп’ютера з точністю міліметра розрахували підхід до пошкодження.

До цієї розповіді фахівця нам слід додати ще таке. Через декілька днів в цьому ж Інституті нейрохірургії провели ще одну операцію хлопчику, і теж успішно. Даний Інститут більше року співпрацює з канадським госпіталем, і цьому допомагає українська діаспора в Торонто. Недавно професор Д. Рутка оперував чотирирічного хлопчика з Одеси, який разом з мамою прилетів в Торонто. Витрати на дорогу, проживання і операцію оплатила українська діаспора.

І ще така статистика. За даними різних фахівців і МОЗ України в нашій країні від 240 до 480 тисяч осіб потерпає від епілепсії. У третини хвороба не піддається медикаментозній терапії, їм потрібне хірургічне лікування. А воно дороге. Є над чим подумати.

Підготував Микола ІЛЬНИЦЬКИЙ

Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123