This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

«Родина, родина від батька й до сина…» - усі ми чули цю гарну українську пісню, написану для Назарія Яремчука. З давніх-давен українці берегли сімейні традиції, укріплювали родинні цінності. Поділилися історіями своїх сімей, розповіли про власні цінності та традиції, творчі поривання й успіхи учасники обласного інтегрованого Фестивалю серед людей з інвалідністю «День української родини», що відбувся 26 листопада у Львові. Захід організувала Львівська обласна асоціація Всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України» за підтримки Департаменту соціального захисту населення ЛОДА. Відбувся фестиваль, який зібрав сім’ї, де проживає двоє і більше людей з інвалідністю, у конференц-залі готелю «Волтер» із дотриманням усіх карантинних норм.
 
Під час відкриття начальник відділу соціального захисту осіб з інвалідністю Департаменту соціального захисту населення ЛОДА Юлія Мельникова зауважила, що цей захід дасть можливість побачити приклади сімей, які бережуть і примножують свої культурні цінності, а також завжди підтримують один одного. «Від бабусі до онуки український народ передає свої традиції, - зауважила у своєму виступі заступник директора Львівського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Рената Івать. – Так і учасники фестивалю передають від покоління до покоління свої найкращі сімейні звичаї». Представники установ соціального захисту бажали учасникам фестивалю твердості духу, незламного оптимізму та сімейного затишку на щодень.
Серед присутніх – організатори та учасники, загалом – 30 осіб. Атмосфера під час заходу була дружня і невимушена, завдяки чому понад десяток сімей з різних куточків Львівщини відчули себе однією родиною. «Часто і перепони на їхньому шляху, і випробування – дуже схожі, - розповідає Ірина Ткачук, перший заступник голови Львівської обласної асоціації та ведуча заходу. – Разом із тим, радість від досягнень, нових успіхів - завжди помножується». Хто ж вони – учасники цього фестивалю? Читайте далі.
 
«Мрію подорожувати»
Батькам Анюти з Трускавця радили відмовитися від немовляти ще в пологовому будинку. Однак, мама Мирослава навіть уявити не могла свого життя без цієї маленької беззахисної дівчинки. Зараз Аня уже виросла, але досі життя її батьків обертається довкола неї. Хоч і пересувається з допомогою інвалідного візка, це не заважає їй бути активною. Аня була учасницею конкурсу на Донеччині «Краса без обмежень», є учасницею ансамблю «Калинонька» Трускавецького міського товариства. А ще вона любить співати, малювати, щороку бере участь у спартакіадах. У рідному Трускавці стала чемпіонкою з боча серед людей з інвалідністю. Ця дружна родина тішиться кожному досягненню Анюти, і не уявляє свого життя без доні. Ведуча фестивалю Ірина Ткачук запитала дівчину, про що ж вона мріє, на що Аня відповіла: «Мрію подорожувати». Віримо, що тобі все вдасться!
 
«Я, як і раніше, кохаю і радію життю»
Бувають історії, коли життя поділяється на «до» і «після». Так трапилося і в Мар’яни Теслюк із села Деревляни Кам’янка-Бузького району. Життя плило своєю течією – дівчина з червоним дипломом закінчила Золочівський ліцей, пішла на роботу. Тим переломним днем стало 13 січня 2017 р. – саме цього дня Мар’яні озвучили страшний діагноз, як наслідок – інвалідний візок. Проте дівчина не опустила рук, а почала тренуватися. Її помічники – це мама, яка поневолі стала реабілітологом для доньки, і тато, який попри другу групу інвалідності, працює та є надійною опорою для сім’ї.
Мар’яна – талановита рукодільниця, бо і шиє, і вишиває, і викладає мозаїку. Сама дівчина каже про себе: «Я, як і раніше, кохаю і радію життю».
Приклад сім’ї Теслюків – це свідчення того, що підтримка та віра творять дива.
 
«Живемо, працюємо, відпочиваємо»
Так розповідають про себе Юля і Тарас з Дашави, що на Стрийщині. Вони познайомилися у реабілітаційному центрі в Лютіжі. Вона – з Кіровоградщини, він – із Львівщини. Тим не менше, у них знайшлося стільки спільного, що сім’я склалася ніби сама собою. Зараз вони – уже досвідчене подружжя, що виховує двох синів.
 
Дуже цінно, що Юля і Тарас показують їм на власному прикладі, як треба жити. Обоє чесно працюють: він – ремонтує взуття, а вона – чудово шиє. Подружжя долучається до громадської роботи, бо їм не байдуже, якою є їхня мала батьківщина, зокрема, впорядковували місцевий стадіон.
Вони вміють і працювати, і відпочивати.
Усміхненими та радісними – такими ми побачили цю сім’ю, і саме в таких сім’ях виростають щасливі діти.
 
«Якби не мама, я би нікуди не їздила»
Найближча і найрідніша. Та, що вірить та надихає, а іноді – мотивує і підштовхує, - як є у сім’ї Жаданів із Радехівщини. Мама Наталія хворіє на астму, але саме вона є тим «двигуном», що рухає доньку вперед, до нових досягнень. Вікторія – талановита вокалістка, що має вже чимало перемог на фестивалях всеукраїнського та міжнародного рівнів. Мама ніколи не зважала на те, що у Вікторії є вада очей, бо її талант має величезні перспективи до розвитку. А отже, вважає мама, треба докладати всіх зусиль, щоб досягнути гідного результату. «Якби не мама, я би нікуди не їхала, - каже Вікторія, - бо я дуже лінуюся», - зізнається дівчина. Наталія ж усім сім’ям-учасникам фестивалю побажала завжди мати ціль і до неї іти.
Вікторія як подяку мамі за її невтомну материнську працю заспівала пісню.
 
«У неї є постійне стремління вперед»
Хто ж більше любитиме та оберігатиме, хто вкладе всю свою незбагненну любов, хто подарує ніжність і мудрість, як не бабуся? Іринці і Володимиру Вовчакам із Сокальщини пощастило, адже їхня бабуся саме така. Вона присвятила себе онукам, їх всебічному розвитку, вона підтримує їх і дарує крила, які в майбутньому дадуть їм можливість злетіти. Дітки дуже творчі й талановиті – співають і малюють, вже представляли Україну на фестивалі в Туреччині. Після відвідин цієї країни Іринка почала вивчати турецьку мову та мріє про будинок біля моря. «У неї є постійне стремління вперед», - розповідає про онуку бабуся. Володя ж вже вирішив, ким хоче стати в майбутньому: «Я хочу бути дизайнером, для цього вже вчуся гарно малювати». А після закінчення фестивалю хлопець пішов гуляти коридорами готелю, де проходив захід. Бо ж треба глянути на дизайн інтер’єру, проаналізувати та оцінити. Маленькими кроками до великих досягнень.
 
У маминої любові нема вихідних
Коли в жінки народжується дитина, перші кілька років її життя вона здебільшого присвячує тому, щоб огорнути любов’ю і турботою крихітку. Коли в жінки народжується дитина з інвалідністю, особливо що стосується ментальних відхилень, все її життя кардинально змінюється і здебільшого вже ніколи не стає таким, як було раніше. У сім’ї Івахових зі Львова є мама і донька. Мама Тамара, яка не втомлюється навчати свою доньку, передавати їй свої знання і вміння. Та донька Таня, яка докладає всіх зусиль для того, щоб навчатися та виправдати мамині сподівання. Тетяна пише вірші, деякі навіть англійською, а ще займається рукоділлям і дуже любить проводити час, вирощуючи щось у землі. Мама гордиться своєю донею, постійно розповідає про її нові успіхи та досягнення. А донька дослухається до мами, цінує її та дуже старається. Сім’я Івахових – це велика мамина любов, у якої нема вихідних, та щира дитяча вдячність, яка дарує щодня усмішку та тепло.
 
«Мрію про персональну виставку»
Творчою окрасою своєї родини є Галина Бурмус. Її особистість – багатогранна, як і творчість. Адже Галина є заступником голови Трускавецької міської асоціації людей з інвалідністю, постійною учасницею спартакіад, а ще – активною учасницею співочого колективу «Калинонька». «Люблю допомагати людям», - ось так щиро і відкрито говорить Галина. Мабуть, люди це відчувають, тож і тягнуться до неї, наче до сонечка.
Улюбленою справою для дівчини є вишивання. «Коли починаю працю над вишивкою, - каже вона, - здається, що нічого не вийде. Але потім роблю крок за кроком і – диво, виходить краса». Найбільшою мрією Галини є її персональна виставка. Віримо, що їй вдасться цього досягнути.
 
Велике серце і щасливі діти
Червоноградська міська громадська організація неповносправної молоді «Ніка» – давній партнер Львівської обласної асоціації. Членами «Ніки» є в основному батьки особливих дітей, для яких їх діти – найкращі, найулюбленіші, найбажаніші. А головною потребою цих дітей є наша любов, наша безмежна турбота, наше бажання зробити їх щасливими. Тут кожна дитина – індивідуальність.
Наталя Хайсанова, керівниця цієї організації, якось непомітно стала тут мамою для всіх. Її велике серце містить любов, яка знаходить особливий підхід до кожної дитини.
 
Так, хлопці та дівчата співають і танцюють, розвивають свої здібності в інших сферах. Але головне, що тут вони почуваються потрібними, тут вони щасливі.
 
Члени товариства «Ніка» Олена Хайсанова та Олександр Адодін представили присутнім таночок «Віночок», а Богдан Савіцький пісню «Батьки мої».
Кожна родина – це джерело добра та любові
 
У зв’язку з хворобою декілька сімей не змогли приїхати на фестиваль. Однак, оскільки здебільшого про кожну родину була підготовлена презентація, присутні, хоч віртуально, але змогли з ними познайомитися. Це – родина Іванни та Романа Шепітяків зі Стрийщини, які виховують чудову донечку Надійку; це також багатодітна сім’я з Буська, в якій ростуть талановиті Богданка Федишин і Мар’янка Чучман, розвиваючи свої таланти під опікою мами Наталії Севрук; це сім’я Кремсів з Комарного (Городоччина), у якій син Руслан успадкував мамину творчу натуру і батькову хазяйновитість; це родина з Самбірщини, де мама – Надія Ярема встигає і за домівкою доглянути, і людям з інвалідністю району допомогти, бо ж очолює районну громадську організацію.
 
А скільки ще таких є, що своєю невтомною працею трудяться для своїх дітей і онуків, працюють, щоб їхні нащадки жили в кращих умовах, допомагають їм і оберігають їх, щоб жили щасливо. А скільки молоді, що стає опорою для батьків, бо ж любов, що передана з обіймами батьків, повертається сторицею.
 
Своїми виступами учасників фестивалю потішили ще дві чудові дівчини – це Ірина Мацик та Олена Даниленко, представники Яворівського осередку Львівської обласної асоціації ВО СОІУ. Дівчата стали лауреатами Міжнародного онлайн фестивалю-конкурсу співаної і мовленої поезії «Місяць Твардовскего» (організатор – Республіка Польща), що відбувся 16 жовтня цього року. Учасники фестивалю вітали дівчат, а Ірина Ткачук, перший заступник голови Львівської обласної асоціації, вручила їм подарунки, отримані від організаторів конкурсу.
Грамоти та заохочувальні презенти отримали також всі родини-учасниці фестивалю «День української родини» від організаторів. Свято добігало кінця, а прощатися ще так не хотілося. Бо ж кожна родина – це джерело добра та любові, а їх у житті, як відомо, забагато не буває. Цінуйте своїх рідних і близьких. Нехай кожна людина має гарну родину, бо міцна сім’я надихає до боротьби та нових здобутків і, безсумнівно, робить нас щасливішими.
 
Наталка РЕПЕТА
Фото автора
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123