This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

4 травня в Сокальській районній асоціації інвалідів відбувся семінар «Захист прав» для батьків дітей та молоді з особливими потребами  у рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що адмініструється ГО «Центр «Жіночі перспективи» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Семінар провели правозахисники із громадської організації «Кримська діаспора  Рівненщини» Ельвіра Шиліна  та  Євген Новіцький із м. Рівне.
Після семінару відбулася зустріч батьків із представниками місцевої влади та громадськими організаціями, де взяли участь заступник голови Сокальської РДА  Василь Бойко,  начальник управління соціального  захисту  Сокальської РДА  Володимир Огінський, директор районного територіального центру Тетяна Бугай, заступник  Сокальського міського голови Сергій Марчук і голова Сокальського Товариства захисту дітей з інвалідністю «Надія» Микола Смусь.
Голова асоціації інвалідів у Сокальському районі Оксана Кононова  розповіла, що  на Сокальщині проживає близько 6 тисяч людей з інвалідністю, більшість з яких через стан здоров»я, відсутність необхідних умов та доступного середовища не можуть бути активними членами суспільства. Багатьом з них навіть важко дістатись у крамницю, школу чи інший громадський заклад без сторонньої допомоги, бо ті для них недоступні.  Голова асоціації  звернулась до  присутніх представників соціальних служб та влади не бути байдужими до    неповносправних людей, які мешкають на Сокальщині, допомагати їм у вирішенні наболілих питань, щоб вони відчували себе такими ж повноцінними громадянами, як і усі інші українці. Присутні говорили про актуальні проблеми,   задавали питання та могли отримати відповіді, а також  слушні поради, щоб робити як діяти.
Мимоволі розмова  перейшла  у конструктивний  діалог між  людьми з особливими потребами  та владою. Перші просили допомогти виробити документи на субсидії чи   отримати слухові апарати, а дехто засоби особистої гігієни…  Як пояснив начальник управління соціального захисту РДА Володимир Огінський  ні слухові апарати, ні засоби особистої гігієни не віднесені до засобів реабілітації, а отже управління соціального захисту не може їх надавати. Це мала б видавати медицина.  Колись  слухові  апарати громадяни могли отримати за рахунок спонсорських коштів. Тепер цього немає. Тож потрібно  спільно думати як можна допомогти  таким  громадянам.  Присутні також цікавились як отримати одноразову допомогу та знайти роботу людям з інвалідністю з дитинства. Не обминули й наболілого питання  -  безкоштовного  проїзду у громадському транспорті на приміських автобусах.
Начальник управління соціального захисту населення Сокальської РДА Володимир Огінський  старався відповісти на кожне питання, наголошував на нововведеннях, які тепер з’явилися. Зокрема,  люди з інвалідністю І - ІІ груп   загального захворювання, які стоять на обліку на санаторно-курортне оздоровлення зможуть обирати собі санаторій та згідно з медичним висновком та час, коли вони б хотіли поїхати в санаторій.
Він також  повідомив, що районна рада прийняла ряд соціальних програм, які  скеровані на підтримку  вразливих верств населення. На його думку, добрим є те, що Сокальська райдержадміністрація  передбачила  штрафні санкції, які стягуватимуться  із  перевізника. Тепер якщо є письмова заява  пасажира щодо  недотримання правил безкоштовного перевезення пасажирів пільгових категорій, то ведеться розслідування. Якщо цей  факт підтвердився, з перевізника знімається 1 відсоток  від суми місячного відшкодування.  Так районна влада пробує впливати на перевізників.   У Сокальському районі   23 тисячі громадян, це біля 30 відсотків,  мають право  на пільговий проїзд.  За них держава відшкодовувала перевізникам.  З другого півріччя  держава обіцяє адресну допомогу усім громадянам, які  належать до пільгових категорій.  І це буде правильно, бо  вразливі верстви населення зможуть використати ці кошти на свої потреби, і не будуть щоразу зазнавати приниження з боку водіїв.
- Соціальних питань є дуже багато, -  наголосив заступник голови районної ради Василь Бойко.  - В Сокальському районі  приділяють належну увагу  найменш незахищеним верствам населення.  Виділяються кошти на субсидії, на виплати соціального характеру. Вважаю, що було краще коли б  люди отримували достойну заробітну плату чи пенсію, тоді не потрібні були б  субсидії чи соціальні допомоги. У цьому році  також прийняли ряд програм соціального характеру і виділили з районного бюджету понад 1 млн. грн. на їх реалізацію. Прийняли також програму по пільгових перевезеннях та наданню одноразової  адресної допомоги  для малозабезпечених верств населення.
Заступник голови районної ради занотував усі проблеми і пообіцяв   допомогти їх вирішити. Однак вирішення деяких  наболілих питань є в компетенції міської ради. Зокрема, Оксана Кононова попросила заступника Сокальського міського голови  Сергія Марчука звернути увагу на пониження бордюр  і  облаштування пандусами  громадських  місць і новобудов у м. Сокаль, які були побудовані із грубим порушенням законодавства, зокрема із сходами в під»зді, хоча при проектуванні цього можна було уникнути. В свою чергу  останній  попросив  голову  асоціації інвалідів   у Сокальському районі Оксану Кононову надіслати листа на адресу міської ради з пропозиціями, в яких місцях  найперше потрібно понизити бордюри, оскільки в бюджеті міської ради  на це передбачені кошти  і  це заплановано зробити.
Нікого не залишив байдужим виступ опікун хлопчика із важкою формою ДЦП - Микола Смусь, який  добре знає проблеми цих родин, бо  це діти, які не сидять, майже не розмовляють. Добре, що  районна рада уже вкотре прийняла програму підтримки дітей з церебральним паралічем і фінансує  їм десятиденне лікування в клініці ім. Казявкіна у м. Трускавець. Цьогоріч туди зможуть поїхати 22 дітей. Але  цього  лікування їм  не є достатньо. М. Смусь запропонував  створити  реабілітаційний центр,  або хоч би масажний кабінет, де б дітям з інвалідністю робили масаж, який потрібний їм щодень. Батьки не завжди вміють і можуть це робити. Але для такого реабілітаційного центру ніяк  не можуть   виділити приміщення. Чому в лікарні не можуть відкрити такий кабінет? Однак ніхто  до нас не прислухається.  Управління соціального захисту  РДА перекладає це на плечі медицини, а та не хоче це зробити.  Натомість у лікарні знайшлося місце для крамниць, приватних аптек та стоматологічного кабінету.
Оксана Кононова наголосила, що це питання піднімається не перший рік. І висловила сподівання, що може присутні керівники соціальних служб їх почують, і допоможуть його вирішити, тому що саме для цього і проводяться такі заходи. І вони проходять недаремно. Адже після однієї з таких зустрічей  одна мама запропонувала підстригати дітей у територіальному центрі. До її пропозиції  прислухались і нині  діти з інвалідністю можуть безкоштовно отримувати таку  послугу в територіальному центрі. Вона також відзначила добру співпрацю з цією установою. Директор районного територіального терцентру  Тетяна Бугай  розповіла про послуги, які можна отримати у них та про діяльність соціальних працівників у районі.   Проте зауважила, що терцентр  обслуговує повнолітніх людей з інвалідністю.
Асоціація інвалідів  - це громадська організація без постійного фінансування,  якій потрібна підтримка та допомога громади і небайдужих людей. Дуже добре, якщо є соціальні проекти та підтримка місцевої влади і соціально свідомих підприємств, таких як ДП «Датський текстиль». Завдяки їм асоціація продовжує працювати та щороку надавати послуги близько 250 людям з особливими потребами, які звертаються в асоціацію. Завдяки вищезгаданому проекту, цього року організація дещо розширила свою діяльність. Окрім гуртків ручної роботи, в організації проводяться заняття із арт-терапії під керівництвом Ольги Ровецької, заняття із психологом Іриною Калитовською, заняття фізкультурою та спортом, за що щиро дякуємо відділу молоді та спорту Сокальської РДА. При асоціації також було започатковано заняття із музики із Надією Бокало та створено творчий колектив, який вже виступав на фестивалях у м. Червоноград, м. Рівне та у с. Забужжя.
Оксана Кононова  подякувала представникам влади та соціальних служб за  те, що відгукнулися на  запрошення і прийшли.  Наприкінці  зустрічі правозахисник із м. Рівне Ельвіра Шиліна попросила  слова і сказала, що вона дещо вражена, бо замість   гострої  дискусії, яку очікувала почути,    стала свідком    толерантної  розмови за «круглим столом» про актуальні питання, які сьогодні турбують членів асоціації людей з інвалідністю.  Відчула, що тут зібралися  люди, які не є байдужі до потреб людей з обмеженими  можливостями. Ще її вразило,  що місцева влада йде на співпрацю з асоціацією інвалідів у Сокальському районі, старається її підтримувати, у них є певні  напрацювання  та спільні плани на майбутнє. Приємно, що під час виступів  обидві сторони  чули один одного і старалися знайти спільний вихід з проблеми. Конструктивний діалог веде до  пошуку шляхів та врешті-решт  вирішення проблем,  дає людям з особливими потребам надію на   позитивні зміни у їхньому житті. Вони відчувають себе  не залишеними на одинці зі своїми проблемами.  Адже тільки так ми зможемо стати повноцінною європейською країною.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.
2017-05-23
Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123