This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

Прийшла довгождана весна, яка в нас, українців, цього року точно асоціюється із виборами Президента України. Та не Президент єдиний є відповідальним за покращення нашого життя, дуже багато залежить саме від нас – українців.

Нещодавно я мала можливість взяти участь у програмі «Відкритий світ», яка є єдиною програмою обмінів усередині законодавчої гілки влади США та фінансується Конгресом США. Дана програма покликана зміцнювати взаєморозуміння й співробітництво між Україною та Сполученими Штатами шляхом надання можливості українським лідерам у різних галузях діяльності зустрітися зі своїми американськими колегами й обмінятися досвідом та ідеями з найбільш важливих для обох сторін питань.

У складі делегації молодих керівників українських громадських організацій, я пройшла професійну програму обмінів досвідом в офісі Міжнародної громадянської дипломатії у м. Філадельфія. Ми відвідали багато організацій і представників влади, дізнались про їхню систему правління і народ.

 

США - країна вільних людей, рівних можливостей і поваги до кожного. Незважаючи на те, що там проживають дуже різні люди, але вони не підтримують корупції (принаймні переважна їх більшість) і є законопослушними. Окрім того, що незнайомці на вулиці посміхаються та вітаються одні з одними, американці абсолютно не витрачають сил та свого часу на поділ людей за відмінностями. Там усі рівні, незважаючи на релігію, колір шкіри, фігуру, одяг, наявність чи відсутність інвалідності, сексуальну орієнтацію, мову тощо. А будь-який поділ чи натяк на те, що хтось може не відповідати певним нормам – вважається значною образою та утисками гідності! Вони пройшли до цього довгий шлях, але ні війни, ні якісь внутрішні розчарування не знищили в них національну ідею свободи і поваги до кожної людини. Багато зустрічей у Вашингтоні та Філадельфії, дали зрозуміти, що не все так просто в цій країні, як нам розповідають по телебаченні. В Америці не має раю, але американці дуже глибоко вірять в найголовнішу національну ідею – це рівність і свобода. Вони з гордістю говорять про своїх предків, засновників США, передають свої цінності в наступні покоління наголошуючи, що Америка - це не територія, а ідея. Конституція США починається зі слів «Ми – Народ».
   Цінність Людини у них на першому місці. Цю ідею вони гідно несуть вже 243 роки, з того часу, як США отримали незалежність. Результат: США - одна із супердержав, де хочуть побувати чи не кожен мешканець нашої планети. Я захоплююсь цими людьми і щиро вірю, що Україна, яка є незалежною набагато менше часу, досягне такого ж рівня. Головне, іти до цього, що б там не було, бо держава - це ми.

Також щиро вірю, що і наша влада (теперішня і майбутня) також перестане дбати про власне збагачення, в почне дбати про народ. Тішить вже те, що Сокальська міська рада цього року виділила 200 тис. грн. на пониження бордюрів у м. Сокаль, щоб наше місто було комфортним і доступним для всіх, а не для обраних.

   В Америці вправно діє медичне страхування і акт про захист людей з інвалідністю. Люди з інвалідністю відчувають себе рівними серед інших громадян країни. Держава і місцеві бюджети їм виділяють кошти на навчання незалежному життю, реабілітацію, відпочинок та культурний розвиток і всі ці послуги надають громадські організації. Ми відвідали організацію SpArc у Філадельфії, яка працює в тому ж напрямку, що і наша Сокальська районна асоціація людей з інвалідністю. Тільки SpArc була заснована ще у 1948 році! Вже тоді люди з інвалідністю об’єднались, тому що їх не влаштовувало те, що їх вважають другосортними людьми. Зараз ця організація має штат 200 працівників, які надають послуги тисячам людей з інвалідністю, навіть із важкими порушеннями, які там навчаються бути максимально незалежними, а ще працюють на гуртках і виконують пакувальні роботи по контрактах для бізнесу, заробляючи гроші. Це дає людині можливість розвиватись і відчувати себе потрібним цій країні в цей час.

В Америці також є безхатьки, але більшість з них живе так, бо це їх стиль життя, вони отримують соціалку і так живуть, нікому не створюючи проблем. Та вони теж відчувають свою захищенність в цій державі, бо вони - народ.

Американсські висопосадовці здивувати своєю відкритістю і простотою. У м. Вашингтом ми мали зустріч із Брендоном Бойлем, конгресменом США від штату Пенсильванія. За статистикою, 22% населення США - це люди з інвалідністю. Для порівняння, в Україні - 6 % населення має інвалідінсть. І у Штатах зовсім не переймаються такою статистикою та не шукають причин чому «така висока інвалідизація серед населення», як це люблять говорити у нашій країні. Там суспільство не зациклюється що саме із цими людьми не так і як їх вилікувати. Натомість однодумці створюють громадські організації, вони це зробили ще 70 чи 50 років тому назад, ретельно вивчають потреби своїх членів та ініціюють до влади програми навчання і розвитку людей з інвалідністю та створення рівних умов для всіх. Десятиліттями американські однодумці добивались того, що зараз мають, використовуючи рішучі, а іноді і радикальні, дії для створення гідних умов життя, щоб люди з інвалідністю жили нарівні та не відчували себе «інвалідами», що у перекладі з англійської звучить як «неправильні» чи «недійсні». Сьогодні, американські громадські організації надають різноманітні послуги своїй обраній категорії населення і тим самим заробляють собі зарплати, виконуючи соціальні замовлення (контракти) від держави.

У м. Філадельфії ми відвідали транспортну компанію SEPTA, яка, окрім контролю за доступністю громадського транспорту, проводить навчання для персоналу та громадян з інвалідністю щодо безпечного коритсування громдаським транспортом. Також ми мали зустріч у Центрі аутизму, який є неприбутковою організацією і був заснований ще в 1955 р. Центр знає, що кожна людина з аутизмом є унікальною і пристосовує свої програми до потреб кожної людини та родини.

Ми також відвідали державну школу у м. Філадельфія, де 35% учнів – це учні з інвалідністю. Нас вразило те, що навіть діти із дуже складною формою інвалідності, які не ходять, не розмовляють, не пишуть, не читають та їдять через зонд, також навчаються в окремих класах, де у кожного із них є індивідуальні асистенти, а спецтраспорт їх щодня привозить у школу. Діти із легшою формою інвалідності навчаються у класах з іншими учнями. Ми мали можливість дізнатися про інклюзивне навчання та спостерігати за класами. Мовна, трудова терапія, фізіотерапія, підтримка слуху, терапія зору та послуги з переходу також надаються учням, які потребують цих послуг. Основний акцент навчання дітей з інвалідністю у школі ставиться на набуття дитиною життєвих навичок, а не якості знань із шкільких предметів.

Дуже цікавим був візит в Університет "Вілланова", де діє програма "Спортсмени допомагають спортсменам". Чудова програма тим, що люди з інвалідністю разом із студентами-спортсменами тренуються і грають в американський футбол та займаються легкою атлетикою. Тут викладачі та студенти відчувають відповідальність перед командою, а команда відчуває гордість, що людина з особливими потребами потребами є в їх команді.

Сьогодні, окрім гуртків рукоділля, в Сокальській районні асоціації людей з інвалідністю ми займаємося арт-терапією (керівник Ольга Ровецька), діє творчий колектив «Вишиванка» (музичний керівник Надія Бокало та хореограф – Мар’яна Блащук) і займаємося спортом разом із тренером Марією Пікуновою. Та ми дуже відкриті до співпраці і нових спільних ідей! У рамках програми «Місце зустрічі: діалог», за підтримки німецького фонду «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє» волонтери асоціації і молодь з інвалідністю проводять заходи для підтримки людей похилого віку, які постраждали від нацизму. 17 квітня ми провели вже традиційний Великодній гурток, де літні і молоді сокальчани разом виготовляли чудові великодні вироби та спілкувались. Також, наші волонтери відвідують немобільних жертв нацизму вдома.

Ми також вдячні за фінансову підтримку діяльності асоціації, яку отримумо від ДП «Датський текстиль» і Сокальської районної ради, розпорядник програмних коштів є управління соціального захисту населення Сокальської РДА.

Серед нашої молоді з інвалідністю є чудові спортсмени. Червоноградень Андрій Філін у березні цього року взяв участь у Всесвітніх Літніх Іграх Спеціальної Олімпіади в містах Абу Дабі і Дубай (ОАЕ). Серед близько 7000 спортсменів із 170 країн світу, у складі збірної команди Спеціальної Олімпіади України з 32 спортсменів, Андрій Філін здобув золоту медаль із плавання на спині (100 м), срібну медаль разом із сокальчанином Арсенієм Полохайлом із плавання вільним стилем (100 м) і ще одну срібну медаль у складі збірної команди Спеціальної Олімпіади України в естафеті 4х50 м плавання вільним стилем. До цього часу, Андрій вже брав участь у змаганнях європейського в світового рівня – це Всесвітні літні ігри Спеціальної Олімпіади у м. Шанхай у 2007 р., у Нідерландах в 2015 р. та в Бельгії у 2014 р.

Ще один молодий спортсмен, який є активних членом нашої організації, 22-річний Дмитро Лучков нещодавно виборов перше місце із плавання вільним стилем 50 м у V Спортивних іграх Львівщини. Дмитро вже 10 років тренується у басейні ДЮСШ «Соколяни» та брав участь у Міжнародних турнірах з плавання у м. Одеса, Львів та Червоноград. Ці молоді спортсмени є прикладом того, як наполеглива праця тренера, батьків та самого спортсмена, немає різниці чи у нього є інвалідність, чи ні, дають хороший результат та можливість жити на повну.

Усі люди, ще з самого народження, є рівними. Усі мають рівне право відвідувати школу та навчатись з усіма, так само як працювати і розвиватись. Звичайно, між США і Україно є величезна різниця, але не все так погано. Повернувшись назад в Україну я розумію, що ми також рухаємось у правильному напрямку. Дуже багато сучасної молоді, з різних причин, побували у розвинутих країнах і розуміють до чого нам потрібно іти і, власне, що потрібно іти вперед. В порівнянні з українським народом, американці є більш активними і рішучими у відстоюванні своїх прав. Можливо, саме тому вони набагато швидше створили толерантне суспільство і гідні умови життя для вразливих груп населення.

Лише ми - народ зможемо побудувати країну рівних можливостей, країну люблячу своїх дітей та усіх без вийнятку її мешканців, тому що ми – теж Народ. Ми повинні доказати усім, що саме Людина і є найголовнішою цінністю у нашій країні. І почати потрібно із самого себе і наших дітей вже сьогодні.

Фото 1: група учасників програми «Відкритий світ» - керівників українських громадських організації із м. Житомир, Кривий Ріг, Вінниця, Харків, Львів та Сокаль під час зустрічі в м. Вашингтон із Брендоном Бойлем, конгресменом США від штату Пенсильванія

 57410723 10219554950049821 5758200359541538816 n

 

Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123