This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

Старосамбірська районна асоціація інвалідів створена 3 березня 1995 року. Голова асоціації Литвак Галина Миколаївна.

адреса асоціації: 82000, м. Старий Самбір, вул. Л.Галицького, 114

тел: (03238) 2-11-43

У 2008 році

10 липня відбулася звітно-виборча Конференція Старосамбірської районної асоціації інвалідів. На якій було обрано головою асоціації Бардич Галину Михайлівну.


У 2011 році
5 грудня відбулася звітно-виборча Конференція Старосамбірської районної асоціації інвалідів, на якій було обрано головою асоціації Литвак Галину Михайлівну. Зареєстровано 249 членів організації. Забезпечені засобами доступу для осіб з обмеженими фізичними можливостями такі об’єкти, як: Районна Рада і адміністрація, Міська Рада, Управління праці і соціального захисту, Пенсійний фонд, Центр зайнятості, поліклініка, стаціонарні відділення лікарні, аптеки, магазини.

На 2012 рік передплачено 62 примірника газети «Благовіст».

Робота за 2012 рік

В Старосамбірській районні а асоціації інвалідів проводяться культурно-масові заходи до 8-го березня, великодніх свят, день матері, до дня міста, до міжнародного дня інвалідів.
У квітні відбулася конференція на тему: "Проблеми зростання і шляхи попередження інвалілності та підвищення медичного забезпечення інвалідів відповідно до норм Конвенції ООН про права інвалідів". На яку, голова Старосамбірської районної соціації інвалідів запросила: представників від районної ради та райдержадміністрації, директора територіального центру зайнятості, голову товариства Червоного Хреста, начальника управління соціального захисту населення та керівництво обласної асоціації.

Керівництво районної асоціації бере активну участь у засідання круглих столів, які проводять районна держадміністрація та центр зайнятості.

13 липня 2012 року була проведена чергова Спартакіада для інвалідів району.

За участю мера міста І. Грися, для хворих дітей, організовувалася поїздка у до Львова, діти змогли відвідати АКВА-Парк, цирк, та McDonald's, супроводжувала дітей секретар міської ради Г. Клебаник.

Низка інвалідів отримали матеріальну допомогу від кандидатів в депутати до ВР. Також багато в чому допомагають приватні підприємці Старосамбірщини. Голова РДА В. Цегенько завжди забезпечує транспортом.
3 грудня відзначили Міжнародний день інвалідів, в якому взяли участь представники від влади.

Співпрацюємо зі ЗМІ, особливо із радомовленням, яке оголошує всю нашу інформацію також з газетою "Голос Прикарпаття".
До Дня Св. Миколая, головний лікар району разом із народним артистом України Т. Курчиком та представниками від районної влади вручили інвалідні взки потребуючим цього інвалідам.

За допомогою місцевої влади і керівництво і всі члени асоціації отримали подарунки від Святого Миколая.
2013 рік
"Ми створюємо світ гармонії" - саме із таким гаслом проходила цьогорічна районна спартакіада серед інвалідів, в межах якої проводилися змагання із тенісу, шахів, шашок, армреслінґу, дартсу та слалому на візках. Метою дійства було залучити людей із особливими потребами до занять фізичною культурою та спортом, з?ясувати реальний стан масової фізкультурної та спортивної роботи серед людей із особливими потребами та розпочати подальше покращення роботи у цьому напрямку, визначити найкращих спортсменів району, для участі у обласних та всеукраїнських змаганнях.

Підтримати учасників прийшли Олег Криштальський, директор Львівської обласної дитячої юнацької спортивної школи інвалідів "Галичина", який вручив Старосамбірській асоціації подяку від Львівського обласного центру фізичної культури та спорту інвалідів "Інваспорт", Галина Павлечко, начальник районного управління праці та соціального захисту населення, речник районної ради, Тетяна Завірюха, Сергій Маковський, начальник відділу молоді та спорту управління освіти РДА та Леся Шийка, заступник директора територіально центру.

На жаль, очільники району не знайшли часу, щоб відвідати спартакіаду, тому учасників привітала Тетяна Завірюха, спеціаліст із питань розвитку Старосамбірської районної ради.

Голова Старосамбірської районної асоціації інвалідів Галина Литвак щиросердечно подякувала головним спонсорам дійства: Володимирові Вишиваному, голові підприємців Старосамбірського району і директорові старосамбірського ринку Сергієві Кавулі та його дружині Ірині, які жодного разу не відмовили у допомозі, а також директору школи № 2 Ігорю Хмельовському за надане приміщення для проведення змагань та реабілітологам Лесі Леськів і Наталі Бардич, які допомагали підготувати та провести спартакіаду.

2014 рік

В деяких районах Львівщини  інвалідів не чують

Конференція по питанню виконання в Старосамбірському районі обласної і районної Комплексної програм соціальної підтримки і реабілітації людей з інвалідністю на 2011 – 2014 роки відбулась 24 липня цього року в приміщенні Старосамбірської райдержадміністрації, другим питанням порядку денного конференції було питання обрання делегатів на черговий з’їзд Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ.

Відчуття певної  відповідальності представників органів влади району  перед незахищеними жителями своєї територіальної громади засвідчило те, що учасниками конференції крім делегатів конференції були: голова Старосамбірської  районної ради Орест Бонк, заступник голови  райдержадміністрації Іван Кречківський, начальник управління праці та соціального захисту населення  райдержадміністрації Семен Цебак,  заступник головного лікаря центральної районної лікарні Василь Савенко, голова районного товариства Червоного Хреста Ігор Тимчак,  заступник директора територіального центру по обслуговуванню  інвалідів і одиноких пенсіонерів Леся Шийко і  головний спеціаліст відділу молоді та спорту Старосамбірської райдержадміністрації Володимир Дублянський. Не проходять подібні конференції і без участі голови Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ  Леоніда Тарасенка  і його першого заступника Оксани Кіяновської .

Перед початком конференції хвилиною мовчання учасники конференції вшанували пам’ять загиблих за волю України.

Принциповий аналіз виконання районної Комплексної програми, проведений активом районної асоціації інвалідів і її головою Галиною Литвак відобразив реальний стан речей по роботі  органів виконавчої влади  району з реалізації Конвенції ООН про права інвалідів і прийнятих районом зобов’язань соціальної підтримки і реалізації інвалідів на 2011- 2014 роки. Учасники Конференції в своїх виступах зупинились на питаннях соціальної підтримки і реабілітації інвалідів, виконання  яких в районі вважають недостатніми. Це  наявність засобів фізичної доступності ( пандусів), багато з яких встановлена формально без дотримання необхідних норм, це  і недостатня  можливість отримати необхідне медичне забезпечення, починаючи від лікування зуба хворій дитині з децебральним паралічем, недостатнє  пільгове медикаментозне забезпечення  та й не завжди коректне відношення до хворої людини з інвалідністю  в деяких лікарів центральної районної лікарні. Це незадовільне пільгове транспортне обслуговування,  відсутність належної фінансової підтримки  Старосамбірській районній асоціації інвалідів протягом останніх років. Старосамбірська районна асоціація інвалідів чи не  єдина громадська організація інвалідів області, якій у 2014 році не надана жодна реальна підтримка.  У виступах керівників соціальних служб учасники конференції – активісти інвалідного руху району не відчули вболівання за проблеми людей з інвалідністю. За правильними і деколи навіть пафосними словами відчувалась звичайна байдужість людей до проблем, які,  як їм  здається, їх ніколи не торкнуться.

Корисною назвав Леонід Тарасенко цю зустріч людей з інвалідністю Старосамбірського району  із представниками місцевої влади. Адже саме такі зустрічі формують громадянське суспільство. Саме вони покликані розтопити байдужість людських сердець. Оксана Кіяновська наголосила, що активу районної асоціації інвалідів, очолюваної здібним лідером Галиною Литвак, потрібно частіше бувати на сесіях районної ради , запрошувати депутатів на проведення своїх заходів. Адже люди з інвалідністю Старосамбірського району хочуть бути почутими в районі, бути шанованими серед своїх односельців,  жити повноцінним життям як інші члени їхньої територіальної громади.

Наших представників влади потрібно виховувати. Нам, людям з інвалідністю необхідно виховувати громадянське суспільство, в якому живемо, підсумувала свій виступ перший заступник  голови Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ. Тоді жертви, понесені нашим народом не будуть даремними.

Делегатами чергового з’їзду Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ одноголосно обрані Литвак Галина Миколаївна,  Щурко Марія Ярославівна   і Тарасенко Леонід Аврамович.

 

Не солодко інвалідам у гірських селах

(Інтерв’ю з головою Старосамбірської районної асоціації інвалідів ЛОАІ ВОІ СОІУ Галиною Литвак)

- Як асоціація допомагає інвалідам гірських сіл?

- Мальовнича Старосамбірщина має чисте повітря, ліси, гори, ріки, але на превеликий жаль, дороги катастрофічні, а зараз після повені, то ще «кращі». Бездоріжжя і «тормозить» наших інвалідів до приїзду в асоціацію, не в кожному населеному пункті є аптеки, інвалідам доводиться передавати на ліки в м. Старий Самбір, м. Хирів, смт. Нижанковичі, смт. Стара Сіль, с. Розлуч, м. Добромиль – це ті населені пункти, де є декілька аптек, знаходяться лікарні, в районі є стаціонарне відділення з паліативною та хоспісною опікою в м. Міженець, яке є структурним підрозділом Старосамбірського районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). З обробітком городів, придбанням дров йде домовленість по місцю проживання інваліда. В разі якщо інвалід має якісь проблеми, то наша асоціація старається допомогти, звернувшись до селищних рад. Планується найближчим часом у м. Добромиль створити осередок, де б інваліди могли частіше зустрічатись, проводити змагання та інш. Підтримка звичайно потрібна, як від влади, так і від нашої організації.

- Все-таки, Галино Миколаївно, транспортне, медичне обслуговування – болюча тема…

- В районі на превелике щастя дискримінації та порушення прав інвалідів не траплялось, а якщо якісь невеличкі були скарги, то відразу вирішувалися. Проблемою є перевезення інвалідів у приватному транспорті, приватники категорично відмовляються зупинятись у населеному пункті і перевозити до місця призначення.

З освітою проблем немає, по селах є індивідуальне навчання, більш старші діти (тобто після 18 років) звертаються, щоб здобути освіту і пройти реабілітацію, і з цим проблем не було, інваліди побували у Львівському міжрегіональному центрі.

А ось щодо медичного обслуговування, то залишилась проблема – це приміщення і фахівець зі стоматології. В нас це питання вже піднімалось і на конференції, і при зустрічах з головним лікарем поліклініки, але, на жаль, нічого не зроблено. В асоціації інвалідів є чимало дітей, в яких є проблемою вирвати зуб під анестезією, але то фахівця такого не має, то проблемою є як візочника підняти на другий поверх. Ми звертались письмово і усно, щоб один кабінет стоматологічний був на І поверсі для інвалідів і відповідно фахівець стоматолог-хірург. На превеликий жаль, це питання не вирішилось по даний час.

- На перший план висувається питання інформаційного забезпечення інвалідів.

- У районі є великою проблемою передплата районної газети «Голос Прикарпаття» для інваліда. Бо газета подорожчала і спонсорів на сьогодні не має. У минулі роки ми – інваліди цю газету мали, знали всі новини, читали статті від асоціації, які постійно я пишу. Але не всі читають тепер газету через брак коштів. З радіомовлення – проблем ніби не має, всі оголошення, програми виголошуються, але знову ж таки не всі, бо в багатьох оселях вже, на жаль, відмовились від радіоточки, тож асоціація інвалідів постійно спілкується по телефону з членами асоціації і повідомляємо всі новини, запрошуємо на заходи, вітаємо всіх з днем Ангела і днем народження, висловлюємо своє співчуття у разі втрати рідних. Інтернет у всіх селах не проведено, бо це є дорого для багатьох, але інтернет-послугою багато користуються через мобільний телефон, та й справа в тому, що у гірських селах є проблемою у Інтернеті, бо Wi-Fiпослуга не тягне, брак мегабайтів, але Львівська філія ПАТ Укртелеком ЦТП № 21 м. Старий Самбір над цим працюють, і у місяці цього року планується відкрити три ADESL майданчики у с. Стрільбичі та селищах Стара Сіль і Нижанковичі, де наші прохання були не поза увагою, і інваліди більше зможуть користуватись інтернетом, бо у багатьох  є комп’ютери, ноутбуки, планшети.

- Без допомоги місцевої влади, належної підтримки багато питань неможливо вирішити.

- Я очолила РАІ зовсім недавно. Проблеми були, є і будуть. Згадаю 2012-2013 рр., проблеми асоціації вирішувались (основною був ремонт підлоги в приміщенні). У 2013 році колишній голова РДА Цегенько В.Д. допоміг, завдяки йому було зроблено стяжку і застелено лінолеум, а ще він особисто подарував нам обігрівач «УФО». Завжди з повагою ставився до всіх наших прохань (тобто проведення виставки робіт дітей-внівалідів – забезпечив коштами для подарунків, накриття столу на районній спартакіаді, забезпечення автотранспортом на обласну спартакіаду і святкування дня інваліда у м. Львові, солодощами на св.. Миколая, та до дня інваліда). З такою людиною було приємно і легко працювати.

А теперішні проблеми асоціації нікого не турбують, мало того, теперішня влада нами не цікавиться. Ось приклад: ще задовго до дня, коли ми планували провести районну спартакіаду, ми вирішили піти на знайомство з владою. Зустріч пройшла гарно, нас вислухав голова РДА Пацай М.Д. і пообіцяв, що все вирішиться, проблем не буде. Але, не так це все було. Нас не забезпечили коштами, які внесені у кошторисі нашої програми,більш того заступник голови Путас Я. сказав писати листи-прохання і самим йти і просити, щоб допомогли. Ми відмовились від такої пропозиції, сказавши, що колишня влада це все вирішувала сама. Більш того, шановні голови РДА та райради навіть ігнорували запрошення їх на нашу спартакіаду. Вони навіть не передзвонили, що їх не буде, а після і не вибачились за відсутність. Ми це зрозуміли по-своєму, що така організація, як асоціація інвалідів, досить того, що є неприбутковою громадською, в даний час не потрібна владі району, а це дуже болісно для нас. Єдиним гостем у нас на спартакіаді був начальник Управління соцзахисту населення РДА Цебак С.І., який прийшов, привітав, поспілкувався і приніс солодощі для учасників змагань. Це було дуже приємно і великими прикладом для інших.

Надіємось, що ЛОАІ допоможе нам тим, що переговорять з РДА і райрадою щодо роботи з нашою організацією і влада району буде уважнішою і не відмовною у вирішенні наших проблем.

В даний час ніякої фінансової підтримки  ми не маємо. Влада має заблоковані рахунки, допомоги від сонсорів не чекаємо, хоча на спартакіаду зголосились два власники, які допомогли коштами для придбання подарунків та виплатою коштів на харчування, з чуйністю поставились до такої організації як наша.

Чекаємо і надіємось, що час змінить все і люди не будуть байдужими до людей з особливими потребами, будуть більш уважними, добрими, щирими, що підприємці зглянуться і добровільно – не примусово будуть допомагати.

Ще багато-багато чого можна розповісти і доброго, і поганого, але хочу побажати всім людям: миру в Україні, здоров’я міцного, сімейного щастя і Божого благословення.

- Дякую, Галино Миколаївно, за відверті відповіді на запитання.

 

Хто стукає - тому відчиняють

Є на світі добрі люди

Відверто кажучи, щиро заздрю енергійності цієї жінки. Коли не зустріну голову Старосамбірської районної асоціації інвалідів Галину Литвак, вона постійно кудись поспішає, адже повсякчас намагається зробити щось корисне для своїх підопічних, яких у неї близько сотні.

Не з розмов знаю: щоб провести будь-яке свято для членів Асоціації Галині Миколаївні доводиться довго "оббивати" не один поріг чи то можновладців, чи то приватних підприємців. На жаль, цьогоріч не вдалося провести свято матері та виставку робіт інвалідів через відсутність коштів. Та невгамовна голова не сиділа склавши руки. Вона безустанно стукала в усі можливі двері. І допомога не забарилася. У приватній розмові із заступником головного лікаря Старосамбірської ЦРЛ Василем Савенком обмовилася, що давно їхня організація не отримувала жодної допомоги. В свою чергу він, як голова Старосамбірського осередку Українського лікарського товариства пообіцяв допомогти. Тож за сприяння голови УЛТ у Львові Володимира Семеніва вдалося дістати гуманітарну допомогу (верхній одяг) для інвалідів. Позаяк це один бік медалі. Другий - як її доставити у Старий Самбір. Тому, не гаючи часу, полишивши всі справи, а вдома - дитину-інваліда Галина Литвак почала новий "забіг" у пошуках транспорту. Та світ таки, направду, не без добрих людей. Підприємець Андрій Басараб допоміг автотранспортом, за що щира йому подяка. Особливих вдячних слів заслуговує і водій Іван Сушко, який допомагав гуманітарку загружати і у райцентрі розвантажувати машину.

 

2015 рік

У асоціації інвалідів вітали матусь

Відомий християнський письменник Бруно Ферерро у своїх коротких історіях писав, що найбільше Бог любить ту жінку, якій дарує неповносправну дитину. Чому так є? Нам збагнути важко. Але ми бачимо, що навколо нас є такі діти, які мають вади здоров'я, є й матері, котрі обділені фізичними можливостями.

Саме для такої категорії людей Асоціація інвалідів та її члени підготували захід з нагоди Дня матері. Спочатку у церкві Святого Миколая діти, їхні батьки молилися за здоров’я на Молебені, який відслужив отець Михайло Николин. А потім у приміщенні “Карітасу” відбувся зворушливий концерт.

Перш ніж розпочати дійство, голова асоціації Галина Литвак щиро привітала усіх присутніх зі святом Матері, а Оленку Кузьму і Марію Паславську ще й з днем народження, яке вони відзначали цими днями. Усім матусям подарувала квіти.

Коли залишалися декілька вільних хвилин перед виступом діти разом з отцем Михайлом Николиним у невимушеній атмосфері заспівали для матусь пісню "Виростеш, ти, сину...".

А ось власне і сам виступ. Поміж слова ведучих майстерно впліталися віршики, які так ніжно і щиро виконували діти, що матерям наверталися сльози на очі. Слухаючи їх, розумієш, що діти обділені фізично, однак багаті духовно, серця їхні сокрушенні, а погляди глибокі та щирі. Віршовані рядки з вуст цих дітей звучать по-особливому урочисто і западають глибоко у душі всіх, хто їх слухає. Дітей же особливо зворушила легенда про маму-зозулю, яку підсилили виконанням пісні "Летіла зозуля", яку виконали самі ж матері.

Завершилося свято привітанням матерів представником Старосамбірської райдержадміністрації Михайлом Галевичем. Слово мала і районний психолог Дарія Пенько.

Опісля свята присутніх почастували солодкими подарунками від Благодійного фонду Андрія Лопушанського. Представник цього фонду Романія Васюта також підібрала потрібні та теплі слова для цих людей. До організації свята долучився і приватний підприємець Михайло Полюга.

 

У асоціації інвалідів відбулась спартакіада

Нещодавно у Старому Самборі в спортзалі школи №2 відбулася двадцять четверта спартакіада для людей з особливими потребами, яку організувала Старосамбірська районна асоціація інвалідів. Основною метою змагань стало визначення кращих спортсменів серед близько двадцяти учасників і залучення до занять спортом осіб з інвалідністю.

Змагання розпочалися зі вступного слова голови асоціації інвалідів Галини Литвак. Вона коротко розповіла про мету та необхідність таких змагань і побажила успіху цьогорічним учасникам. "Ми прагнемо покращити та активізувати фізкультурно-реабілітаційну роботу серед людей з особливими потребами" - наголосила вона. А далі оголосила хвилину мовчання в честь загиблих на сході та майдані. Після вшанування пам'яті до слова запросили гостей, яких теж було чимало. Серед них директор Львівського регіонального центру "Інваспорт" Мирослав Ніколаєв, завідувач сектору молоді і спорту Старосамбірської РДА Сергій Маковський та Марія Мамедова, представник районної державної адміністрації. Кожен з них був вкрай риторичний у формулюванні своїх думок. "Працюймо над розвитком спорту самі, не чекаючи на чиюсь допомогу" - закликав Ніколаєв.

Після сказаного двоє найкращих спортсменів попередніх змагань піднесли український прапор, присутні заспівали гімн і спартакіада під гаслом "Ми створюємо світ гармонії" розпочалася. Учасники мали можливість спробувати свої сили у кількох видах змагань: шахи та шашки, біг на час, дартс, армреслінг, кидки в баскетбольний кошик і настільний теніс. І хоч участь у різних категоріях спортсмени обирають за нозоологією захворювання, жоден з видів змагань не позбавився боротьби. Найбільше її було серед шахістів, де тріумфував Михайло Белей. У змаганнях із шашків переміг Мар'ян Зім'як, а друге місце взяв Роман Терешкевич, який в свою чергу досягнув успіху у турнірі з дартсу. Другу сходинку тут посів Іван Дністрян. Він також поділився своїми враженнями і розповів, що найбільше задоволення отримав від армреслінгу та тенісу. Що ж до останнього, то тут призові місця розділили між собою Ольга Українець, Леся Мигаль, Наталя Горик, на першому, другому і третьому місцях відповідно.

Варто сказати, що змагалися люди різного віку: від наймолодших школярів до пенсіонерів. "Взагалі у спартакіаді беруть участь 33 учасники віком від вісімнадцяти до сімдесяти років, - каже Галина Литвак, - але хіба можемо ми відмовити дітям, які теж бажають зіграти в шашки та покидати дротики?" Що ж до призів, то тут організатори намагалися не образити жодного спортсмена. Кожен отримав грамоту та грошову винагороду, а після цього на всіх чекала смачна частина церемонії нагородження - накриття столу. Та і це було не останньою приємною новиною. Організатори розповіли, що вже скоро повинна відбутися й обласна така спартакіада у селищі Бендюги поблизу Червонограда. На ній кращі спортсмени місцевих змагань представлятимуть район і намагатимуться збільшити свої здобутки вже на обласному рівні.

Старосамбірська районна асоціація інвалідів вдячна спонсору, керівнику ВАТ "Старосамбірський кар'єр" Ярославу Французу, який з повагою та розумінням ставиться до проблем асоціації. Також щира подяка Марії Мамедовій, яка спрезентувала солодощі учасникам спартакіади та директору Старосамбірської СШ №2 Ігорю Хмельовському, який щорічно надає спортивне приміщення та всіляко допомагає асоціації.




2016 рік

Головне участь, а не перемога

У березні на Львівщині вперше відбувся чемпіонат області з боча серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату. Походив він у спортивному комплексі обласної організації ФСТ «Динамо» України за активної організаційної підтримки обласного центру «Інваспорт».
Метою проведення цих змагань є розвиток та популяризація виду спорту боча серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату, підвищення спортивної майстерності учасників, визначення сильніших спортсменів для їх подальшої участі у змаганнях вищого рангу, поширення виду спорту в Львівському регіоні як найбільш доступного для людей з важкими порушеннями опорно-рухового апарату.
У змаганнях взяли участь 16 команд з 12 районів Львівської області. Наш район представляли дві команди Старосамбірської районної асоціації інвалідів у складі Андрія Галишина, Марії Щурко, Богдани Литвак, Василини Туряб, Мар’яна Зім’яка, Наталії Горик.
Як розповіла Наталія Федечко, волонтер, спеціаліст з рекреаційних ігор Старосамбірської асоціації інвалідів, гра боча є дуже важливою для розвитку функціональних і фізичних можливостей, а також для участі в змаганнях найважчих категорій неповносправних, які не мають можливості брати участь в інших видах інваспорту через важкі пошкодження. До боча можна залучити дітей і осіб дорослого віку з ДЦП в категоріях BC1, BC2, а також осіб з м’язевою дистрофією. Якщо ж довідково, то боча (італ. bocce) - спортивна гра на точність, яка належить до групи спортивних ігор з м’ячем, подібна до боулінгу, петанку або боулзу. В набір для гри входить 13 м’ячів діаметром 270 мм, вагою 275г (1 білий, 6 синіх, 6 червоних). Розмір майданчика 15х6 м, тому цю гру можна проводити в будь-якому спортзалі, але бажано з рівним покриттям. Суть гри: кинути найбільше м’ячів своєї команди, тобто одного кольору, найближче до білого. Можна проводити командні (2 команди по 3 учасники), парні (2 команди по 2 учасники) і індивідуальні змагання. А особливістю змагань в індивідуальному розряді було те, що вперше гравці змагалися поміж собою у відповідних класифікаційних групах залежно від важкості порушення опорно-рухового апарату.
Галина Литвак, голова Старосамбірської асоціації інвалідів дуже рада за своїх підопічних, адже вони гідно виступили на чемпіонаті, незважаючи на те, що ця гра нова для них і те, що набір для неї було придбано лише п’ять місяців тому. Тож відповідно було дуже мало часу на підготовку. Проте Галина Миколаївна щиро вдячна голові ради розвитку Старосамбірщини, директору «ЕКО-ОПТІМИ» Максиму Козицькому, який придбав набір для гри боча для районної асоціації. А сама поїздка стала можливою за матеріальної допомоги депутата обласної ради Михайла Гички та районного відділу освіти, котрий виділив транспорт.
Олена КОЗИМКА





«А вже весна, а вже красна!»

Під такою назвою нещодавно відбулася виставка робіт дітей-інвалідів з особливими освітніми потребами. Ініціатори її проведення - Старосамбірська районна асоціація інвалідів та психолого-медико-педагогічна консультація відділу освіти Старосамбірської РДА. Організовуючи виставку, Галина Литвак, керівник асоціації та Дарія Пенько, завідувач РПМПК поставили собі за мету зламати стереотипи про дітей з інвалідністю. Адже саме від батьків, вчителів та інших людей, з якими тісно спілкуються діти, залежить їхнє ставлення до життя, їх майбутнього. Чи зможуть жити у суспільстві чи замкнуться у своєму помешканні, а відповідно і в собі. Звісно, що світ не завжди привітний до людей-інвалідів, а особливо до дітей. Та рано чи пізно кожна людина зіштовхується з труднощами. І, мабуть, краще раніше, бо тоді в характері дитини зможуть виробитися рішучість та наполегливість в досягненні певної мети. Вона швидше усвідомить, що в житті потрібно боротись. І саме сім’я, соціальні працівники та вчителі – це перші люди, які в цьому повинні допомагати. Тож організатори виставки спонукали дітей до виявлення здібностей, викладення їхніх почутті у роботах, серед яких були і малюнки, і аплікації, різноманітні експозиції… За що отримали цінні подарунки від організаторів. А всі присутні – хороший весняний настрій.

І наостанок. Кожен з нас повинен допомагати дітям із функціональними обмеженнями знайти своє місце у суспільстві. Не можна залишитися осторонь цієї проблеми, бо ми не знаємо, що нас чекає завтра. І максимально залучати неповноправних дітей до суспільного життя, навчання, культурного розвитку, приймати та любити їх такими, якими створив їх Господь – це те, з чого можна розпочати…

Олена КОЗИМКА

Старосамбірській районній асоціації - 25!

Про здобутки в діяльності Старосамбірської районної асоціації інвалідів йшлося на урочистих зборах на честь двадцятип’ятиліття від дня її створення. Святково прибраний зал районної ради, в якому виставлені роботи членів асоціації, прикрашений квітами та українською вишивкою. Це створює атмосферу святковості. Відкриваючи урочисте зібрання, отець-декан Михайло Николин молитвою до Богородиці просить полегшення долі для людей з інвалідністю. Отець наголошує, що цей рік Святішим отцем проголошений роком Милосердя, тому суспільство завжди має бути готове подати руку малозахищеним. На знак глибокої пошани до цієї категорії людей він дарує керівнику районної асоціації інвалідів Галині Литвак ікону «Милосердя».

Вже традиційною українською гостинністю хлібом-сіллю та запашним короваєм Галина Литвак та активісти районної асоціації зустрічають почесних гостей свята – голову Львівської обласної асоціації інвалідів –Леоніда Тарасенка та його першого заступника Оксану Кіяновську, голів Кам’янко-Бузької РАІ Володимира Зуба та Самбірської – Надію Ярему, керівників району та інших гостей.

Хвилиною мовчання та християнською молитвою присутні віддають шану інвалідам району, що відійшли у вічність, а також загиблим старосамбірянам за волю України.

Голова Старосамбірської районної асоціації інвалідів Галина Литвак в доповіді зупинилась на етапах діяльності асоціації.

У 1991 році за ініціативи Львівської обласної асоціації інвалідів було створено Старосамбірську РАІ. Одним із засновників була завідувач сектору у справах інвалідів районного управління соцзахисту Марія Мамедова. Очолив асоціацію Василь Роман, інвалід ІІ групи. Він відповідально виконував свої обов’язки та дбав не тільки про членів асоціації, а й про всіх інвалідів району. У 1995 році після його раптової смерті районну асоціацію очолила Любов Курій, яка продовжила напрацювання попередника і своєю працею здобула певні досягнення. Через стан здоров’я вона змушена була залишити громадську роботу. Її справу продовжили Василь Свідрак, а згодом Іван Лешо. У 2008 році друге дихання асоціації вдихнула Галина Бардич. З 2011 року асоціацію очолила енергійна та наполеглива Галина Литвак. За час її роботи на посаді голови районної асоціації був значно посилений правовий захист людей з інвалідністю, проведено багато різноманітних заходів щодо покращення роботи, зокрема проводяться конференції, збори, налагоджено співпрацю з органами місцевого самоврядування, районною психолого-медико-педагогічною консультацією з відділу освіти Старосамбірської РДА, закладами медицини, тематичні семінари у центрі зайнятості щодо працевлаштування людей з інвалідністю, свята, тематичні вечори, екскурсії, спартакіади тощо. Асоціація активно працює в питаннях налагодження тісної співпраці з органами влади, проводиться велика робота по інформаційному забезпеченню інвалідів через газету «Благовіст».

Галина Миколаївна впевнена, що завдяки співпраці з Львівською обласною асоціацією інвалідів люди з інвалідністю відчують себе потрібними і зможуть на рівні з іншими громадянами користуватися усіма суспільними благами, бути залученими до соціуму. Кожен повинен допомагати дітям з функціональними обмеженнями знайти своє місце у суспільстві. Лише спільними зусиллями можна подолати проблеми, які, на жаль, існують у суспільстві щодо забезпечення всіх конституційних прав людей з інвалідністю.

Із щирими вітаннями з нагоди срібного ювілею асоціації виступили Тетяна Терлецька, голова районної ради та Микола Цепенда, голова РДА. Керівники району запевнили, що і далі готові вирішувати проблеми людей з інвалідністю. на проблемний питаннях правового та соціального захисту людей з інвалідністю, стану реалізації чинного законодавства, державних та місцевих програм зупинився у своєму виступі Леонід Тарасенко, голова обласної асоціації інвалідів. Він також вручив Почесні грамоти Львівської обласної асоціації інвалідів ветеранам Старосамбірської РАІ. З вітанням виступили також перший заступник голови Львівської обласної асоціації інвалідів Оксана Кіяновська, керівники інших районних асоціацій області, що прибули на святкування.

Подяку за постійну підтримку асоціації отримав отець Михайло Николин. Активні члени асоціації Марія Крайняк, Марія Щурко, Ольга Гречин, Віра Романова, Орися Гаврилик, Богдана Литвак, Марічка Щурко, Леся Мигаль, Лілія Білич, Олег Головчак, Вероніка Бачинська, Анна Крайняк, Алла Федчишак, Мар’ян Зім’як, Михайло Белей, Василь Сигерич, Андрій Галишин були нагороджені грамотами за розвиток організації та майстерність, артистичність і спортивні досягнення. Разом зі словами подяки отримали грамоти спонсори та меценати асоціації, серед яких депутат обласної ради Михайло Гичка, начальник управління соцзахисту населення Старосамбірської РДА Галина Павлечко, Світлана Савка, Сергій Кавуля, Михайло Полюга, Ярослав Француз, Василь Савенко, Іван Грись, Володимир Цегенько, Максим Козицький, Оксана Клібборн.

Особливо хвилююче у виконанні юних митців асоціації прозвучала поезія на місцеву тематику. Українська пісня у виконанні юних талантів із СШ №2 м. Старий Самбір увінчує прекрасно організоване дійство, яке допомогли влаштувати голови районної ради та РДА Тетяна Терлецька та Микола Цепенда, начальник управління соцзахисту Галина Павлечко, учні школи, завідувач районної психолого-медико-педагогічної консультації відділу освіти Дарія Пенько, відділ культури та ведуча Тетяна Деркач.

Ігор МАКАР

НА ФОТО: під час урочистостей






Проща до дверей милосердя
2016 рік – Ювілейний рік Божого милосердя. От і Старосамбірська районна асоціація інвалідів, завдяки о. Михайлу Николину, побувала 21 травня на Літургії у м. Самборі в соборі Покрови Пресвятої Богородиці.
На прощу прибуло багато неповносправних дорослих і дітей. Були люди різних конфесій, які щиро молилися, сповідались, приймали святе Причастя та Єлеопомазання. Незважаючи на те, що під час Літургії служили багато священиків Самбірсько-Дрогобицької єпархії разом з владикою Григорієм, єпископом-помічником Самбірсько-Дрогобицької єпархії, діти, що є членами нашої асоціації, поводились дуже слухняно, з цікавістю слухали всю літургію.
Тож хочу щиро подякувати о. М. Николину за запрошення, а всім учасникам – за розуміння, повагу, гарне ставлення. Висловлюю також вдячність голові РДА Миколі Цепенді за сприяння у наданні автобуса та водієві Василю Яворському.
Цей рік є даром благодаті, Небесний Отець нас шукає, Він виходить нам на зустріч, щоб відкрити глибину милосердя. Це рік, під час якого слід зростати в переконаності у милосердя, щоб досвідчити у своєму житті солодкий та цілющий дотик Божого прощення, Божу присутність біля нас та його близькість тоді, коли нам цього найбільше потрібно…
Тож будьте милосердні до всіх, а особливо до неповносправних.
Галина ЛИТВАК,
голова Старосамбірської РАІ
Львівська обл.




Ми створюємо світ гармонії
Під таким гаслом вже багато років поспіль проводиться районна Спартакіада Старосамбіської районної асоціації інвалідів. Її мета - залучення людей з особливими потребами до занять фізичною культурою та спортом у районі. Також кращі спортсмени району візьмуть участь в обласній спартакіаді.
Перш ніж розпочати спартакіаду вшанували пам'ять хорошого друга, колеги, доброї людини, активного учасника всіх спортивних заходів асоціації Володимира Дублянка, який передчасно помер.
У вступному слові голова Старосамбірської РАІ Галина Литвак відзначила успіхи своїх підопічних на обласних спартакіадах за минулі роки. Галина Миколаївна зауважила, що як би важко не було пробиватися вперед, та учасники з честю та гідністю щороку здобувають перемогу для району. І тішить те, що члени асоціації району Старосамбірщини є першими серед спортсменів паурліфтерів та кращими гравцями з настільного тенісу у Львівській області. Вона впевнена, що попереду ще чимало перемог. Тому побажала учасникам спартакіади здоров’я, добробуту та успіхів.
Підтримати і побажати спортивних успіхів прийшли і заступник голови районної ради Микола Мартич та міський голова Старого Самбора Ігор Трухим.
І того дня учасники спартакіади направду були справжніми олімпійськими чемпіонами. Їхня жага до спорту та спортивного життя - значно більша аніж у людей, у яких щодня є можливість цим займатися. Такі спортивні свята по-справжньому пропагують здоровий спосіб життя і змушують багато над чим задуматись.
Отож, з бігу на 30 метрів місця розподілилися так: серед чоловіків першу сходинку посів Павло Белей, другу Андрій Галишин, а третім став Олег Головчак; серед жінок І - Марія Паславська, ІІ - Наталя Горик. У настільному тенісі кращими стали Андрій Лисак та Оля Українець. З армреслінгу перше місце посів Мар'ян Зім'як, а друге Андрій Сущ. У дартс змагались чомусь лише чоловіки, місця між якими розподілились наступним чином: І - Андрій Галишин, ІІ - Павло Белей, ІІІ - Олег Головчак. Вперше цьогоріч асоціація організувала змагання з боча. Перше місце у цьому виді спорту виборола команда Богдани Литвак та Лесі Мигаль, на другому місці команда Марічки Щурко та Андрія Галишина. У шахах на першому місці Василь Сигерич, на другому - Михайло Белей. У шашках серед жінок перемогу здобула Лілія Білич, а серед чоловіків - Андрій Сущ. Усі учасники спартакіади були нагороджені грамотами та цінними подарункам.
Варто відзначити, що цьогоріч всі учасники спартакіади були одягнені в одинакову спортивну форму.
На завершення змагань Галина Литвак подякувала усім учасникам та спонсорам цього спортивного свята, серед яких Ярослав Француз, Ігор Трухим, Михайло Полюга, приватний підприємець. Також слова подяки заслуговує суддя з шахів Ярослав Грицак та Ігор Хмельовський, директор міської школи № 2, який щороку радо надає спортзал для проведення спартакіади.
Василь ДЕНИСЮК




Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123