This website works best with JavaScript enabled
У Краматорську на Донеччині проведено аудит доступності виборчих дільниць.
 
Всі ми знаємо, що люди з інвалідністю, згідно з міжнародним та національним законодавством, разом з іншими громадянами України мають право обирати та бути обраними до представницьких органів місцевого самоврядування. Ця категорія громадян повинна мати ефективну можливість брати участь у виборах без будь-яких проявів дискримінації, на рівних умовах. Але насправді виявляється, що це їх законне право у багатьох випадках реалізувати просто неможливо, і насамперед, через відсутність безперешкодного доступу до місць, де проводяться вибори. І навіть, якщо, наприклад, людина, що пересувається у інвалідному візку, має бажання віддати свій голос за депутата, якому довіряє, та зробити це не в змозі, бо на шляху до виборчої дільниці у неї виявиться стільки перешкод, що вмить пропадає усіляке бажання виконати свій громадянський обов’язок.
 
Вихід з цієї ситуації очевидний – створити гідні умови для вільного волевиявлення всім категоріям громадян України, які мають право обирати та бути обраними, подбавши і про людей з інвалідністю, і про інші маломобільні верстви населення. Вирішенням цього важливого питання протягом багатьох років ретельно займається Донецька обласна організація ВО «Союз осіб з інвалідністю України». Представники ГО ДОО ВО СОІУ, а саме – голова організації Надія Степанівна Поламарчук та її радник Юрій Антонович Гайдук входять до складу обласного комітету доступності, який було створено при Донецькій обласній державній адміністрації понад 10 років тому. Надія Степанівна є заступником голови КД, а Юрій Антонович - експертом з питань доступності. Комітет активно працює, і за роки його діяльності в області зроблено чимало для створення безперешкодного середовища проживання та життєдіяльності не тільки осіб з інвалідністю, а й інших маломобільних верств населення. Наприклад, тільки за останні три роки обладнано елементами доступності понад 600 об’єктів соціального та житлово-господарського призначення.
 
В містах та селах Донеччини активістами організації, які також є одночасно членами міських та обласного комітетів доступності, проведено безліч моніторингів закладів та установ, де, зазвичай, відбувається виборчий процес. До того ж, організація виступила партнером декількох міжнародних проєктів з доступності, які було реалізовано в Україні протягом останніх двох років.
 
Нещодавно в межах проєкту «Підвищення громадянської активності людей з інвалідністю під час місцевих виборів 2020 року», який реалізується разом з ГС «ВГО «Національна Асамблея осіб з інвалідністю України», напередодні виборів до місцевих органів влади в Україні наші представники провели аудит доступності виборчих дільниць в місті Краматорськ.
 
Очільниця організації Надія Поламарчук, яка також є головою Всеукраїнського комітету доступності ГО ВО «Союз осіб з інвалідністю України», розповіла про вимоги доступності виборчих дільниць для людей з інвалідністю:
 
- Дільниця вважається доступною за такими ключовими факторами: розташування на 1-му поверсі, наявність нормативного пандуса та поручнів, коли у приміщенні відсутні будь-які перешкоди для виборців, пересування по шляху слідування до будівлі є безперешкодним. Ключовими недоліками малодоступних приміщень для голосування є їх розташування вище 1-го поверху без наявних підйомних механізмів, відсутність пандусів при вході до будівлі та відсутність нормативних пандусів при наявності сходових майданчиків на шляху слідування від входу до будівлі до приміщення для голосування.
Вона звернула увагу також не лише на доступність виборчих приміщень, а й прилеглої території, яка також має враховувати потреби людей з інвалідністю та маломобільних громадян:
 
- Більшість дільниць, як відомо, розташовано в закладах освіти, зокрема в загальноосвітніх школах. Там є прилегла територія, яка має бути рівною, без бар’єрів, без вибоїн, щоб без перешкод можна було пересуватись. Ми маємо на увазі не тільки людей з інвалідністю, а також і людей похилого віку, і майбутніх мам, взагалі, всіх виборців, яким важко самостійно пересуватись. Сходи на дільниці обов’язково мають мати поруччя з двох боків, або пандус чи інший підйомний пристрій.
 
Експерт з доступності обласного та Краматорського комітетів доступності Юрій Гайдук звернув увагу на важливість розміру кабінки для голосування, в яку можна було б заїхати людині на візку, а також висоту стола, яка була б зручною для людини з інвалідністю.
Всі ці фактори враховувались під час проведення аудиту доступності приміщень виборчих дільниць в цілому та окремих елементів (шлях до приміщення, вхід до будівлі та приміщення для голосування).
 
В ході аудиту проводилася роз’яснювальна робота з представниками департаментів освіти, містобудування і архітектури обласної держадміністрації та відповідних служб міст та районів з питань забезпечення доступності виборчих дільниць і розповсюдження інформаційних матеріалів щодо особливостей голосування на виборчих дільницях та за місцем перебування.
 
Отже, комісією з аудиторів були обстежені всі виборчі дільниці міста і встановлено наступне:
Всього в м. Краматорськ організовано 83 виборчі дільниці, які розташовані у 49 будівлях із яких – 39 будівель знаходяться в муніципальній власності міської громади м. Краматорськ; 9 будівель – це обласна комунальна власність, і 1 будівля – це приватна власність. Із 83 дільниць на першому поверсі розташована 41 дільниця (49,4% усіх дільниць), на другому поверсі – 37 дільниць (44,6%), на третьому поверсі – 5 дільниць (6%).
Із 41 дільниці на першому поверсі повністю архітектурно доступними є 14 дільниць (або 34% дільниць 1-го поверху); частково доступними для всіх категорій виборців з інвалідністю (у т.ч. – і в кріслах колісних) – 9 дільниць (22%); повністю доступними для виборців з інвалідністю (окрім – у кріслах колісних) – 7 дільниць (17%), частково доступними для таких виборців – 4 дільниці (10%). Недоступними для виборців з інвалідністю є 7 дільниць першого поверху (17%).
 
Щоб зробити ці дільниці повністю доступними для всіх виборців з інвалідністю (у т.ч. – і у кріслах колісних), необхідно згідно з міською Програмою з безбар’єрності встановити поручні на вхідних сходах таких об’єктів муніципальної власності: у бібліотеці №13, будівлі КП «ДРУАС», ЗОШ №32, ЗОШ №25, які наразі є недоступними. Окрім цього, міськвиконкому треба домогтися від керівництва облдержадміністрації обладнати такими ж нормативними елементами доступності і об’єкти обласної комунальної власності, зокрема два вищих професійних училища – металургійне та будівельне. І тоді усі дільниці першого поверху стануть стовідсотково доступними.
 
У відповідність до нормативів по доступності треба також привести об’єкти муніципальної власності, які визначені аудиторами, як частково доступними для виборців (в т.ч. – і у кріслах колісних), сім шкіл та металургійне училище. Влаштувати нормативні пандуси на об’єктах муніципальної власності, які наразі визнані повністю доступними для всіх виборців (окрім у кріслах колісних), зокрема у школах №№ 2; 4, 15; 16, 22, 35 та Обласному центрі професійно-технічної освіти.
 
Міській владі треба подбати про відповідність до вимог нормативів по доступності і влаштувати нормативні пандуси на наступних об’єктах муніципальної власності, які наразі визнані частково доступними для всіх виборців (окрім – у кріслах колісних), зокрема школи №№13, 18, 20 (новий корпус), ДЮСШ.
Що стосується виборчих дільниць, розташованих на другому поверсі будівель:
Із 37 дільниць, розташованих на 2-му поверсі, лише 1 дільниця повністю доступна для усіх категорій виборців (навіть – для виборців у кріслах колісних). Вона знаходиться в Українській гімназії, будівлю якої обладнано вертикальними підйомниками на всі поверхи. Решта 36 дільниць є або зовсім недоступними для такої категорії виборців, або так чи інакше доступними лише для виборців усіх категорій (окрім – у кріслах колісних).
Оскільки обладнання усіх будівель, у яких дільниці знаходяться на другому і вище поверхах, є нереальною справою, то Донецька обласна організація ВО ВОІУ рекомендує на законодавчому рівні скоригувати виборчий процес таким чином, щоб виборець у кріслі колісному, який приписаний до виборчої дільниці на другому і вище поверхах цієї будівлі, мав право проголосувати на виборчій дільниці першого поверху в окремій кабінці. Якщо таке доповнення до виборчого процесу буде прийнято, тоді місцевій владі міста і ОДА залишиться обладнати нормативними пандусами наступні об’єкти муніципальної і обласної комунальної власності: школи №№1, 9, 25, 30, технологічний технікум, машинобудівний коледж, ПКіТНКМЗ, ДДМА (І корпус). За цих умов всі будівлі з дільницями, розташованими на ІІ-му, і навіть ІІІ поверхах, мають стати доступними для виборців у кріслах колісних.
 
Реалізацію двох попередніх реконструкцій доцільно проводити у 2 етапи.
1. Спочатку виконати заходи по доступності будівель, у яких знаходяться виборчі дільниці, до яких приписані виборці у кріслах колісних. Для цього територіальна (окружна) комісія повинна зробити реєстр таких виборців і з’ясувати – які саме дільниці потребують виконання рекомендованих заходів по доступності будівель.
2. В другу чергу – виконати заходи по доступності решти будівель, оскільки наявність рекомендованих елементів доступності (нормативні поручні на вхідних сходах і нормативні пандуси) покращують комфортність відвідування виборчих дільниць усіма категоріями маломобільних виборців. Окрім цього – навчальні заклади, у яких переважно розташовані дільниці, будуть повністю пристосовані до надання освітніх послуг учням з інвалідністю (як цього потребує Закон про освіту).
 
Слід також зауважити, що для виборців з проблемою органів зору із 83 дільниць доступною є всього одна дільниця, яка обладнана тактильними елементами доступності згідно з вимогами ДБН В.2.2-40-2018. І це також потребує реакції влади стосовно керівників цих об’єктів (незалежно від форми власності об’єктів). Окрім того, передвиборча наглядна агітація не адаптована для такої категорії виборців. І ця проблема потребує вирішення на державному рівні.
 
Відповідні рекомендації та пропозиції з метою покращення доступу громадян з інвалідністю та маломобільних виборців до виборчого процесу передані до органів місцевої влади.
 
Сподіваємось, що дані пропозиції владою будуть враховані і прийняті до виконання, щоб всі будівлі, заклади та установи в місті та області, і не тільки під час проведення виборів, стали зручними та доступними для всіх категорій населення.
Дбаємо про інклюзивний простір на Донеччині разом!
 
Матеріал підготовлений у рамках проєкту «Формування загальноукраїнської солідарності у виданнях для людей з інвалідністю «Благовіст» (редакція у м. Львів) та «Берег надії» (редакція у м. Краматорськ Донецької області)». Проєкт реалізується в рамках Програми підтримки міжрегіональної співпраці "Змінимо країну разом", яка реалізується Асоціацією органів місцевого самоврядування "Єврорегіон Карпати-Україна" та фінансується за кошти обласного бюджету Львівської області.
 
Підготувала Тетяна НЕМЧЕНКО
Фото Тетяни Мовчан
 
 
 
 
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123