This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

Раніше усі були переконані, що благополучних сімей у нас значно більше, ніж сімей алкоголіків, нероб та й просто неосвічених людей з брутальною поведінкою, яким немовби "органічно" притаманне насильство щодо жінок. Ще змалку дітям засвоювали істину про те, що "сміття з дому виносити не можна!". А це означало повне замовчування тих трагедій, які розгорталися за закритими сімейними дверима. Наше суспільство усвідомлює, що домашнє насильство є досить поширеним, але розпізнає як насильство зазвичай лише грубі, жорстокі форми (фізичне та сексуальне насильство). Інші форми насильства, такі як психологічне чи економічне, більшість людей не вважають насильством.  Тому більшість населення вважає таке насильство припустимим.

То що саме являється насильством на людиною?

ФІЗИЧНЕ НАСИЛЬСТВО – умисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до травмування, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди честі та гідності, в окремих випадках, до смерті постраждалої людини. Тобто, проявами фізичного насильситва є коли б’ють чи штовхають, не випускають з власного дому або не пускають до нього, погрожують позбавити життя чи навмисно створюють ситуації, які можуть становити загрозу здоров’ю та безпеці, змушують до вживання алкоголю чи наркотиків, позбавляють їжі, перешкоджають відпочинку чи сну, проти волі переміщують людині в інше місто або за кордон із застосуванням сили, погроз чи обману.

ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЬСТВО – насильство, пов'язане з дією однієї особи або групи осіб на психіку іншої особи, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю людини. Прояви: словесні образи або погрози, переслідування, позбавлення права на захист честі та гідності, залякування, шантаж, систематичне приниження чи маніпулювання, ігнорування чи дискримінація через переконання постраждалої людини щодо її віросповідання, національну, расову приналежність чи походження, дискримінація чи приниження гідності людини через інвалідність.

ЕКОНОМІЧНЕ НАСИЛЬСТВО – умисне позбавлення однією особою або групою осіб іншої людини або групи людей житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалі мають передбачене законом право. Прояви: обмеження у доступі до власних коштів чи заборона використовувати власні кошти так, як постраждала людина вважаєте за потрібне, пошкодження майна, обмеження в працевлаштуванні чи у навчанні, примус до жебрацтва.

 СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО – протиправне посягання однієї особи або групи осіб на статеву недоторканість іншої людини, а також дії сексуального характеру щодо неповнолітньої особи, зґвалтування, примус до вагітності або аборту, примус займатися до порно-індустрією чи секс-бізнесом.

Суттєве збільшення випадків домашнього насильства під час обмежувальних заходів для запобігання поширенню COVID-19 фіксують соціальні служби по всьому світу та в Україні зокрема. Карантин призвів до того, що домашнє насильство проти жінок у світі зросло на 20%, адже жертви фактично опиняються замкненими зі своїми нападниками. Ріст домашнього насильства був спричинений ізоляцією - люди вимушені залишатися довгий час одне з одним та відчувають додатковий стрес через вимушену соціальну ізоляцію чи безробіття. Крім того, на це впливає погіршення економічного стану сімей та нестабільний психологічний стан, спричинений пандемією, однак ніщо не може виправдати насильства.

Пандемія загрожує не тільки здоров’ю людей, але й базовим правам людин, в першу чергу, найбільш вразливих груп. Звужується економічна і фізична безпека жінок, соціальна ізоляція обриває зв’язки і робить вразливі групи ще більш незахищеними. Крім того, світова галузь охорони здоров'я зараз зосереджена на подоланні COVID-19, тож жертвам насилля можуть менше надавати допомогу, а також жінки можуть намагатись уникати походів до лікарень. Пандемія лише поглиблює нерівність, і мільйони нових дівчат і жінок ризикують втратити можливість планувати народження дітей і захищати своє здоров'я.

   На Львівщині, уповноваженими органами у районах та містах області у І півріччі 2020 року зафіксовано 9019 звернень та повідомлень з приводу домашнього насильства, що у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року є суттєво вищим показником (за І півріччя 2019 року було зафіксовано 3294 звернення та повідомлень). В Сокальському районі поліція зафіксувала адмінпротоколи за вчинення домашнього насильства 172 протоколи за півроку, зареєстровано 5 кримінальних проваджень. Сокальський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді повідомив, що за період введення карантинних обмежень на адресу Сокальського РЦСССДМ від Сокальського відділення поліції поступило 24 повідомлення від жінок щодо вчинення насильства в сім'ї, 5 з яких відбулося в присутності неповнолітніх дітей.

Що ж стосується жінок і дівчат з інвалідністю, то вони потребують додаткового захисту їхніх людських прав, оскільки вони найчастіше стикаються із дискримінацією і страждають від насильства з боку членів громади та, навіть, своїх родичів. Ситуація є набагато складнішою, коли мова іде про жінок з інвалідністю, які живуть у віддалених селах. Вони набагаточастіше стикаються із проблемами у працевлаштуванні, отриманні повноцінних соціальних  чи медичних послуг (недоступні вулиці, приміщення, медичні кабінети чи обладнання до потреб жінок із проблемами у пересуванні чи незрячих). Ще усі ці та інші послуги можуть бути недоступними і через те, що ці люди з інвалідністю не можуть скористатися непристосованим громадським транспортом. Із цим обов»язково потрібно боротися, заявляти про свої права та потреби для рівноправного та гідного життя. Якщо про це мовчати, то нічого не зміниться. Бо мовчання означає, що все гараз і усіх все влаштовує.

Щоб підтримати дівчат і жінок з інвалідністю, а також матерів дітей з інвалідністю та разом протидіяти нерозумінню, дискримінації і насильству, ми реалізовуємо проект «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується організацією Пакт за підтримки Уряду Канади. Мета нашого проекту – просування гендерної рівності, захист прав та розширення можливостей жінок та дівчат з інвалідністю у Сокальському районі. Було проведено навчання для жінок-лідерок, які мають інвалідність або мають дітей з інвалідністю, на теми права людини, гендерна рівність та феміністичні принципи, лідерство, боротьба з насильством та дискримінацією. Далі ми поширюватимемо ці знання та навички через підтримку і навчання інших членкинь організації в самоадвокатуванні, самоорганізації, незалежному життю, а також проводимо навчання із виготовлення виробів ручної роботи, шиття і разом плануємо як вдосконалити та оновити наші вироби.  Коло друзів зі схожими потребами та проблемами - це хороша підтримка і  шанс на більш щасливе і повноцінне життя.   

 -  НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА, ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА ҐЕНДЕРНОЇ ДИСКРИМІНАЦІЇ: (з мобільного) (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України) 0 (800) 500 335 або 116 123 

- Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 15-47, працює цілодобово;

- Дитяча «гаряча лінія» 0-800-500-225, 116-111 з мобільного;

- «Гаряча лінія» Координаційного центру з надання правової допомоги 0-800-213-103.

 

Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123