Жіночі груди традиційно вважають окрасою прекрасної половини людства. Часто саме на груди передусім звертають увагу чоловіки. Саме завдяки грудям жінки годують малюків, даруючи їм міцний імунітет на все життя. Разом із тим онкологія грудей – це одна з найпоширеніших причин передчасної смерті жінок. Як захистити себе від цього діагнозу, що робити, коли з'являється підозра або страх почути від лікаря про наявність раку грудей – про це і не тільки говорили під час круглого столу "Здорова жінка - вчасна діагностика - профілактика та зниження рівня захворюваності на рак молочної залози серед жінок нечуючих, незрячих, спинальників та інших нозологій осіб з інвалідністю". Традиційно цей захід ініціює та проводить ГО Львівський центр соціального захисту та реабілітації осіб з інвалідністю "Созарін" за підтримки Департаменту соціального захисту населення ЛОДА.
Незважаючи на карантин, 11 грудня у Центрі комплексної реабілітації "Галичина" конференція відбулася і цього року. Ба більше, у зв'язку з карантином виявилася доконечно потрібною, адже, як розповів Андрій Москва, завідувач поліклінічного відділення КНП ЛОР "Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр", на сьогодні багато випадків онкології недовиявляють, а це означає, що згодом збільшиться кількість хворих, які будуть звертатися на пізніших стадіях хвороби, що в свою чергу спричинить застосування радикальніших методів лікування.
«Не потрібно боятися, що у Вас виявлять онкологію, - звернувся п. Андрій до присутніх. – Бо цей страх змушує людей сидіти вдома». Лікар пояснив, що кожна жінка щомісяця має оглядати свої молочні залози. Найкраще це робити на 7–14 день циклу, лежачи, підклавши валик під спину. Прощупувати можна круговими спіральними рухами від периферії досередини або поступовими «квадратиками» згори-донизу. «Найкращий експерт щодо Ваших грудей є Ви самі, - зауважив п. Андрій. – Адже обстежуючись щомісяця, будете знати, що для Вас є нормою». Він радив звернути особливу увагу на верхню бокову частину грудей, адже 50% виявлених пухлин мають здатність розвиватися саме там.
Якщо є зміна кольору, форми, ущільнення, морщиться шкіра чи є виділення із соска – варто проконсультуватися з лікарем.
Понад 95 % жінок, у яких виявили онкологію грудей на І-й стадії, доживають до старості. Тому так важливо у незрозумілій ситуації не зволікати.
Усім жінкам у віці 45-65 р. варто періодично робити мамографію – це обстеження грудної залози дозволяє виявити проблему, якщо вона є, на ранній стадії. Для цього обстеження не потрібно чекати, коли з’являться якісь симптоми, індикатором є вік жінки.
Якщо Ваш вік не дозволяє проводити мамографію, корисним буде провести УЗД грудної залози.
Є низка факторів, за наявності яких шанси захворіти на онкологію грудей дещо зростають:
Особливо уважними до своєї грудної залози мають бути жінки, в яких близькі родичі хворіли чи хворіють на онкологію грудей (мама, сестра, донька). Якщо в жінки є можливість такої генетичної схильності, то на сьогодні є спеціальний тест на виявлення гена, що відповідає за онкологію молочної залози. Якщо цей тест позитивний, то статистично 86-90%, що жінка стикнеться з проблемою онкології грудей. Разом із тим, факт наявності такого гена змусить жінку уважніше ставитися до свого самопочуття, частіше проходити обстеження, що дозволить виявити пухлину на ранній стадії, уникнувши важкого перебігу хвороби.
Андрій Москва наголосив, що сьогодні жінки мають виховувати в собі культуру обстежень і привчати до цього своїх доньок. Адже саме онкологія молочної залози найчастіше серед усіх видів раку забирає життя в українок. Прості правила рятують життя: щомісячні самообстеження (якщо не знаєте, як робити – зверніться до лікаря-мамолога, який усе пояснить), періодичне проведення УЗД молочної залози, а від 45 р. – мамографія.
«Профілактика раку молочної залози та комплексна реабілітація жінок у реабілітаційний період» - з такою доповіддю виступила Марія Коваль, завідувач відділу медичної реабілітації Центру комплексної реабілітації «Галичина». Вона розповіла про таку важливу реабілітацію після операції з видалення молочної залози, лікувальну фізкультуру, яка допоможе повноцінно відновити роботу руки зі сторони, яку оперували. П. Марія розповіла багато нюансів, які треба знати кожній жінці, щоб продовжувати повноцінно жити.
Учасниць круглого столу ознайомили з роботою ГО Львівський центр соціального захисту та реабілітації осіб з інвалідністю "Созарін", якому цьогоріч виповнилося 25 років, з видами діяльності, які він проводить. А це, зокрема, протезування молочної залози, реабілітація хворих на ДЦП, прокат обладнання для реабілітації та пересування тощо.
Уважні слухачки круглого столу насамкінець охоче ставили запитання, записували контакти, щоб пройти обстеження. А значить, головна мета круглого столу досягнута.
Якщо Ви досі сумніваєтеся, чи йти на обстеження, не зволікайте. Сучасне лікування дає великі шанси на одужання. Сьогодні не страшно почути діагноз: рак. Страшно почути його занадто пізно. Піклуйтесь про себе заради своїх рідних і будьте здорові!
Наталка РЕПЕТА
Фото автора