Сокальська районна асоціація інвалідів була створена 18 квітня 1997 року на районних установчих зборах інвалідів у присутності представників місцевої влади. Вона увійшла до складу ЛОАІ (Львівської обласної асоціації інвалідів), підзвітна та підпорядкована їй. Створено 11 осередків інвалідів у віддалених селах Сокальського району. Головою Сокальської районної асоціації інвалідів було обрано Сеньківа Володимира Івановича. Заступником голови Сокальської РАІ була обрана Сергеєва Ніна Петрівна. З 2011 року голова Кононова Оксана Іванівна 20.01.1987 року народження.
адреса асоціації: 80000, м. Сокаль, вул. Чайковського, 42
тел: (03257) 7-37-64
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Голова Сокальської районної асоціації інвалідів Кононова Оксана Іванівна нагороджена: Почесною грамотою Львівської ОДА (06.10.2008), Почесним знаком ВОІ СОІУ (03.12.2011).
Основною метою Сокальської районної асоціації інвалідів є відстоювання прав соціального захисту неповносправних, допомога у відкритті свого ”я”, знайти мету в житті. Організація лобіює та відстоює права неповносправних перед владою, проводить безліч різних масових заходів для неповносправних людей (концерти, фестивалі, спортивні змагання, акції) мета яких привернути увагу громадськості до проблем людей з обмеженими можливостями.
Періодично проводяться круглі столи на теми: соціальний захист інвалідів, працевлаштування, здобуття професії. Створили міцні зв’язки та співпрацю з владою, громадськістю, роботодавцями. Серед депутатів міської, районної та сільських рад народних депутатів є декілька членів Сокальської РАІ. Існує співпраця з урядовими, громадськими, спортивними, культурно-освітніми, навчальними об’єднаннями та закладами.
Належна увага приділяється масовій участі інвалідів в заняттях з фізкультури та спорту. Сокальська РАІ постійно проводить щорічні зимові та літні спартакіади по програмі «Інваспорт», беруть активну участь в обласних спартакіадах, учасники яких реєструються та виборюють призові місця.
Тісні контакти Сокальської РАІ по соціальній і трудовій реабілітації з Центром зайнятості м. Сокаля, із Спілкою підприємців, з пресою, телебаченням, школами. Майже розв’язана проблема доступності інвалідів (встановлені пандуси).
У м. Сокалі є унікальна школа-інтернат (для дітей хворих на сколіоз), а також є ПТУ (Ліцей), де є групи для дітей з особливими потребами, для яких спеціально відкрили професійно-навчальні курси: перукарів, кухарів, ремонт та пошиття одягу і взуття, тощо.
Для здійснення реабілітаційної (виробничої) діяльності в I кварталі 2010 року використані матеріальні та фінансові ресурси на проект «Заснування Центру реабілітації». Брали участь в соціальних програмах 2009-2010рр. для заснування реабілітаційного Центру «Промінь надії». Керівником Центру є О.І. Кононова.
Відкрито реабілітаційний центр «Промінь надії», площа приміщення якого 220 м2 та знаходиться по адресі: м. Сокаль, вул. Чайковського, 42 (є в наявності Положення (Статут) про реабілітаційний центр). Директором якого є Кононова О.І. Центр надає такі послуги:
-
послуги психолога;
-
гуртки в’язання, вишивання, плетіння з бісеру та малювання;
-
новітній тренажерний зал;
-
проведення концертів, святкових дискотек;
-
проведення «круглих столів», спортивних змагань, тренінгів;
-
виставки виробів ручної роботи, картин, видання збірок віршів та прози відвідувачів Центру;
-
надання інформації щодо працевлаштування, щодо спеціалізованих шкіл та дитячих садків у Львівській області.
Метою Сокальської районної асоціації інвалідів є всестороння допомога людям з обмеженими можливостями у всіх сферах життя і побуту, зокрема приділяючи більшу увагу на трудову реабілітацію інвалідів.
У 1999 році
зареєстровано 680 членів організації.
У 2000 році
26 травня відбулась звітно-виборча Конференція Сокальської районної асоціації інвалідів на якій головою Сокальської районної асоціації інвалідів було обрано Сергеєву Ніну Петрівну.
У 2002 році
7 жовтня відбулась звітно-виборча Конференція Сокальської районної асоціації інвалідів.
У 2003 році
17 грудня прийнята районна Комплексна програма реабілітації інвалідів на 2003-2006 роки. Створено Міжрегіональний Центр професійної реабілітації інвалідів.
У 2004 році
з липня працює школа громадського лідера тут навчаються молоді люди з числа малозабезпечених та безробітних, у школі проводяться курси та тренінги з основ ефективної комунікації, основ лідерства, психологічних аспектів спілкування. Звітно-виборча Конференція відбулася 29 червня.
У 2006 році
проведено 2 засідання загальних зборів, 7 засідань Ради, 11 засідань Президії. Працевлаштовано 17 інвалідів. Прередплачено 117 примірників газети “Благовіст”. Проведено культурно-мистецькі заходи “Знову цвітуть каштани”, “Козацькі забави”, “Дари осені, плоди працьовитих рук”, виставку робіт народних майстринь-вишивальниць. Проведено засідання за круглим столом за тематикою: “Проблеми і перспективи працевлаштування інвалідів”, “неофіційна зайнятість неповносправних”, “Соціальна політика району і інваліди”, “Громада неповносправним”, “Поряд з нами діти інваліди”.
У 2007 році
зареєстровано 795 членів організації. Прийнята районна Комплексна програма соціального захисту і реабілітації інвалідів на 2007-2010 роки. Систематично проводяться круглі столи за участю влади, соціальних служб, спонсорських організацій та членів Сокальської районної асоціації інвалідів на яких обговорювались питання: “Проблеми та перспективи працевлаштування інвалідів”, “Соціальне підприємництво: можливості його створення для інвалідів. Обмін досвідом для підприємців”, “Проблеми медичного обслуговування та санаторно-курортного оздоровлення інвалідів”. Проведені слухання за темами: “Тарифи на комунальні послуги за теплопостачання, врахування пільг для інвалідів”, “Робота житлово-комунального господарства по ремонту квартир інвалідів”, “Про виконання програми доступності до об’єктів житлового та господарського призначення для людей з фізичними вадами”. Сокальська районна асоціація інвалідів прийняла участь в роботі сесії районної Ради та постійної депутатської комісії з питань праці соціального захисту населення. Проведено культурно-мистецькі заходи “Знову цвітуть каштани”, “Свято молоді. Купальські забави”. Прийнято участь у святі “Сокальська осінь”, участь у районному спортивному святі “Лауреат 2007-го спортивного року”. Протягом року працевлаштовано 47 інвалідів. Створений клуб молодих інвалідів “Від серця до серця”. Передплачено 30 примірників газети “Благовіст”.
У 2008 році
проведено 9 засідань Ради. Працевлаштовано 45 інвалідів. Оздоровлено в медичному Центрі ім. Казявкіна 8 дітей. Проводилися тренінги на теми: “Психологічні основи самореалізації людей з обмеженими можливостями”, “Започаткування власної справи”, “Про особливості працевлаштування інвалідів в селах району та можливості такого працевлаштування”. Проведені круглі столи “Перспектива і реалії працевлаштування молодих інвалідів”.
У 2009 році
10 серпня відбулась звітно-виборча Конференція Сокальської районної асоціації інвалідів. Зареєстровано 820 членів організації. Направлено 8 інвалідів на навчання. На реабілітаційне лікування в лікарні було відправлено 4 інваліда. Створено реабілітаційний центр «Промінь надії».
У 2010 році Львівська обласна асоціація інвалідів надала методичну допомогу в підготовці документів на отримання коштів на підтримку статутної діяльності. Проведено 4 засідання Ради. Направлено 37 інвалідів на навчання в Сокальську школу-інтернат.
У 2011 році
22 вересня відбулась звітно-виборча Конференція Сокальської районної асоціації інвалідів на якій головою асоціації було обрано Конанову Оксану Іванівну 20.01.1987 року народження. Львівська обласна асоціація інвалідів прийняла участь в підготовці та проведенні звітно-виборчої конференції Сокальської районної асоціації інвалідів. Проведено круглий стіл на тему: “Про права інвалідів” в Сокальському районі”. Зареєстровано 185 членів організації. Направлено 8 інвалідів на навчання. Забезпечені засобами доступу для осіб з обмеженими фізичними можливостями такі об’єкти, як: Районна Рада і адміністрація, Центр зайнятості, поліклініка, окремі аптеки та магазини. На реабілітаційне лікування в санаторії направлено 10 інвалідів. Працевлаштовано 7 інвалідів. Передплачено 30 примірників газети “Благовіст”. Започатковано гурток пошиття та вишивки. Надано 72 консультації на соціально-побутові, психологічні та юридичні теми. Проведено 3 тренінги для активних представників організації, з метою навчання їх пунктів та шляхів моніторингу дотримання владою положень КПІ та районної Комплексної програми соціального захисту і реабілітації інвалідів на 2011-2014 роки. Проведено 3 концерти для інвалідів, свято до св. Миколая. Засновано “Гуманітарний куточок” у Сокальській РАІ де волонтери збирають одяг та взуття для інвалідів.
Діяльність, виконана впродовж 2012 року:
-береться активна участь у роботі Координаційної ради у справах малозабезпечених верств населення та комітету доступності при Сокальській РДА. Протягом року відбулось 3 засідання комітету доступності, 4 засідання Координаційної ради при РДА, де вирішувались питання перелік місць для їх пристосування до потреб мало мобільних груп населення у 2013 році, оплати комунальних послуг для ЛІ, забезпечення тюнерами при переході країни на цифрове ТБ, встановлення у селах радіоточок та безкоштовне проведення радіо для ЛІ у селах району, безкоштовні перевезення пільгових категорій населення;
-спільно із управлінням праці і соцзахисту РДА та іншими профільними структурами ведеться робота над реалізації в районі вимог Конвенції ООН «Про права інвалідів» (далі КПІ) та інших законодавчих актів України щодо соціального захисту людей з інвалідністю; ведеться робота над розробкою системи моніторингу дотримання цих вимог, включаючи чітку методику відповідальності держструктур за невиконання;
-проведено засідання у 6 діючих осередках організації (у селах Забужжя, Завишень, Жвирка, Тартаків, Савчин, Скоморохи) та створено 3 нових осередки (у с. Перетоки, Теляж і Стенятин);
-постійно оновлюється база даних про ЛІ району, приділяючи увагу пункту потреби та потреби особи;
-започатковано співпрацю із Львівським інклюзивним ресурсним центром для впровадження інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами у Сокальському районі;
-спільно із Сокальським районним відділом освіти РДА, розроблено та подано на затвердження сесії районної ради програму спорудження зовнішнього пандуса у НВК № 4м. Сокаль (пілотна інклюзивна школа), для безперешкодного доступу дітей у візках до школи. Вартість пандуса відповідно до проектно-кошторисної документації становить 39 000 грн.;
-проведено семінар для навчання Сокальських педагогів та працівників РАІ на тему «Впровадження інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами у Сокальському районі», залучено 2 тренерів із М. Львів, які є фахівцями у даній сфері;семінар відвідали 20 учасників.
-За кошти гранту придбано комп»ютерне швейне та вишивальне обладнання, що дало змогу розвивати гурток пошиття та вишивки;
-Загалом гуртки ручної роботи відвідують 17 осіб з інвалідністю;
-Протягом року у тренажерному залі оздоровилися 48 представників цільової групи;
-Надано 112 консультацій на соціально-побутові, психологічні та юридичні теми;
-Проведено 2 тренінги із психологом, у кожному тренінгу взяло участь 20 осіб з інвалідністю;
-Проведено 2 круглих столи на тему «Впровадження Конвенції ООН «Про права інвалідів» (КПІ) та «Діяльність організації: вирішення проблем людей з інвалідністю» у Сокальському районі за участю влади, ЗМІ, ЛОАІ, представників держструктур, представника НАІУ та членів ради РАІ;
-Проведено 3 тренінги для активних представників організації, з метою навчання їх пунктів та шляхів моніторингу дотримання владою положень КПІ та районної комплексної програми реабілітації та соціального захисту інвалідів на 2011 -2014 роки; вивчення діючих законодавчих актів прав та соціального захисту інвалідів для подальшого якісного консультування людей з інвалідністю та членів їхніх сімей;
-Здійснено 3 поїздки обміну досвідом у Львівський реабілітаційний центр дітей-інвалідів «Джерело»;
-Проведено 1 районну спартакіаду та 2 дружні спортивні змагання у тренажерному залі організації, 11 представників-спортсменів взяли участь в обласній спартакіаді ЛОАІ ВОІ СОІУ в ОЛК «Ровесник» м. Червоноград;
-Проведено свято до дня Св. Миколая для дітей з інвалідністю, роздано 35 подарунків;
-Проведено зустріч з владою до Дня інваліда, іншими НГО, ЗМІ;
-продовжується співпраця із Сокальським ПТУ, спецшколою-інтернат для хворих дітей на сколіоз, та школами району для залучення дітей з інвалідністю до занять у тренажерному залі, їх участь у гуртках ручної роботи, творчому гуртку, а також їх участь у масових заходах, що проводить РАІ;
-спільно із Сокальським районним товариством захисту дітей-інвалідів «Надія» здійснено роботу над започаткуванням проведення районних спортивних змагань для дітей з особливими потребами до 16 років (фінансування здійснюється РДА через відділ молоді та спорту). Проведено спортивні змагання серед дітей із бігу,стрибків, дартсу, медицинболу.
-5 кращих учасників гуртків РАІ (до 16 років) взяли участь у творчому конкурсі Сокальського ЦСССДМ «Повір у себе». Кращі гурткові роботи були виставлені на благочинні виставці-аукціоні в народному домі в м. Сокаль 16 грудня 2012 року;
-проводяться репетиції та культурне виховання неповносправної молоді у РАІ. Із піснями та віршами залучено 6 молодих людей з інвалідністю до участі у 3 концертах: до Різдва у Народному домі «Просвіта « м. Сокаль, фестиваль «Червоноград скликає друзів» м. Червоноград, концерт до дня Матері у народному домі с. Забужжя.
-здійснено поїздки у м. Львів у аквапарк (18 людей з інвалідністю), у цирк м. Львів (23 учасники), пікнік на природі (26 учасників).
-здійснюється навчання та підвищення знань та навичок працівників-волонтерів РАІ: 3-денна поїздка у м. Харків по впровадженню КПІ та методи моніторингу, де взяли участь 2 представники РАІ, 2-денна поїдка у м. Київ по методах роботи з вразливими категоріями населення, зокрема неповносправними, 2 представники РАІ, м. Ужгород , 2 представники РАІ, тема «Розвиток гуртків ручної роботи»
-ведеться робота над розвитком волонтерства для підтримки діяльності організації. Здійснено набір 15 волонтерів, проведено їх навчання, започатковано зустрічі «Школа молодого лідера» в організації.
-Проведено ряд зустрічей із Сокальською РДА, районною та міською радами з метою налагодження плідної співпраці та функціонування Центу реабілітації; представники Сокальської РАІ взяли участь у 3 засіданнях комітету доступності; 3 засіданнях Координаційної Ради у справах мало захищених верств населення району при РДА та комітеті перевізників;
-Продовжується робота «гуманітарного куточка» у Сокальській РАІ, де волонтери збирають одяг та взуття у населення, який при потребі можуть взяти люди з інвалідністю;
-Проведено 2 конференції («Хід виконання Конвенції ООН «Про права людей з інвалідністю», Обласної і районної комплексних програм реабілітації і соціального захисту інвалідів на 2011-2014 роки» та «Затвердження нової редакцій Статуту Сокальської РАІ ЛОАІ ВОІ СОІУ»,
- Співпраця із Сокальською міською радою, виділено 17 000 грн. на пониження 14 бордюрів в центрі міста. Споруджено 3 пандуси в місті.
-Проведено ремонт частини приміщення Сокальської РАІ;
2013 рік
“Місія громадських організацій інвалідів, принципи врядування, стиль і стандарти ефективного керівництва” - регіональний семінар-тренінг на цю тему відбувся 7 серпня у Сокалі. Організатори заходу — Львівська обласна асоціація інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів СОІУ та Сокальська районна асоціація інвалідів ЛОАІ ВОІ СОІУ. Учасники семінару — голова Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ Леонід Тарасенко та його перший заступник Оксана Кіяновська, керівники міських та районних асоціацій і товариств інвалідів ЛОАІ ВОІ СОІУ та керівництво Сокальщини.
Конкретних проблем є чимало
Мета тренінгу — спільна робота громадських організацій інвалідів і владних структур щодо організації роботи із залучення інвалідів до активного громадського життя та професійності в проведенні громадської діяльності.
Вступне слово під час відкриття семінару сказав голова Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ Леонід Тарасенко. Він, зокрема зауважив, що співпраця з органами влади буде результативною тільки тоді, коли брати до уваги конкретні проблеми людей з інвалідністю. А їх є чимало. Для їхнього якнайшвидшого вирішення нещодавно було проведено всеукраїнську конференцію на тему: «Дотримання в Україні чинного законодавства та нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту людей з інвалідністю відповідно до Конвенції ООН про права інвалідів». Її організаторами були Всеукраїнська організація інвалідів «Союз організацій інвалідів України» та Львівська обласна асоціація інвалідів ВОІ СОІУ. У ній взяли участь представники влади на найвищому рівні, задекларувавши своє бажання допомогти вирішити ті проблемні питання, які заважають людям з інвалідністю почуватися рівноправними членами суспільства. Тож Леонід Тарасенко висловив сподівання, що співпраця громадських організацій інвалідів буде дієвою на всіх рівнях – від районів та маленьких міст до всеукраїнського рівня.
Розуміння і підтримка – запорука успіху
„Життя людей з інвалідністю є нелегким в будь-якій країні, але якщо говорити про Україну, то вам є дуже нелегко. - З такими словами до учасників семінару зtext-align: justify;вернув/spanMsoNormalся голова Сокальської міської ради Богдан Зарічний. - Я дуже часто захоплююся витримкою, мужністю людей з інвалідністю, адже ви на власному прикладі показуєте, як треба жити”, - додав він.
І справді, чимало українців виявляють силу духу та нездоланне бажання бути щасливими попри будь-які перепони у житті. Наочним прикладом тут є Оксана Кононова, голова Сокальської районної асоціації інвалідів. Вона є молодим, але ініціативним та активним керівником громадської організації, щасливою дружиною та чудовою матір’ю. Оксана зуміла залучити до громадської діяльності багато людей з інвалідністю, для яких асоціація інвалідів стала другою домівкою.
По мірі можливості допомагати людям з інвалідністю району, а також Сокальській районній асоціації інвалідів пообіцяв під час семінару Ігор Дацюк, голова Сокальської районної ради.
Наталія Карташова, голова Сокальської райдержадміністрації, висловила думку, що людям з інвалідністю не важливо, хто що зробив, куди важливіше, щоб ці люди почувалися комфортно. Саме з цією метою у Сокалі працюють над доступністю навколишнього середовища. За минулий рік у центральній частині міста було понижено 17 бордюрів. Варто зауважити, що ініціатором цієї програми була Оксана Кононова.
„Дуже не просто бути сьогодні керівником громадської організації інвалідів. – Сказала під час семінару Ганна Костюк, депутат Львівської обласної ради, директор Сокальської агенції регіонального розвитку. – Той сегмент, яким ви опікуєтесь є дуже важливий, адже ви робите замість держави частину її роботи,” – сказала Ганна Іванівна.
Водночас Оксана Кононова зауважила, що чим більше зроблено громадськими організаціями, тим більше є задоволених людей. Тому-то такою важливою є співпраця владних структур і громадських організацій інвалідів.
Районна асоціація інвалідів допомагає самореалізуватися
Сокальська районна асоціація інвалідів провела опитування, згідно з яким серед найпоширеніших порушень, на думку людей з інвалідністю, є погане забезпечення засобами реабілітації, низький рівень матеріального забезпечення, бар’єрність середовища, „коштовний” проїзд у транспорті тощо. Як результат, - про що розповіла під час семінару голова Сокальської районної асоціації інвалідів Оксана Кононова, - відсутність у людей з інвалідністю можливості самореалізуватися, зокрема, здобути належну освіту, отримати хорошу роботу, мати хобі, завести друзів, створити сім’ю та ін.
Тому діяльність Сокальської районної асоціації інвалідів зосереджена на сприянні набуття нових навичок і покращення матеріального становища людей з інвалідністю, створення умов для їх фізичного, психологічного і розумового розвитку. Для реалізації цих цілей колектив Сокальської асоціації реалізував і продовжує втілювати в життя низку проектів. Серед них – „Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні”, „Рука приятеля”, „Від серця до серця”, Програма Соціальних перетворень в Україні та багато інших. Чимало з них були реалізовані завдяки міжнародним грантам. Окрім того, в асоціації інвалідів діють постійні гуртки з виготовлення декоративних свічок та листівок, бісероплетіння, малювання, пошиття і комп’ютерної вишивки одягу та аксесуарів, а також заняття в реабілітаційному центрі у чудовому сучасному спортивному залі. Усе це зосереджене на території асоціації інвалідів, яка розташована хоч і в напівпідвальному, але гарно обладнаному приміщенні, площа якого – 200 кв. м.
Як зауважила Оксана Кононова, все це було б неможливим без співпраці з органами влади. Та й узагалі, Сокальська районна асоціація інвалідів докладає чимало зусиль для того, щоб людям з інвалідністю району жилося краще.
Так, партнером асоціації стала бібліотека с. Забужжя. Світлана Коляда, працівниця книгозбірні, розповіла під час семінару про втілення проекту з доступності бібліотеки для людей з інвалідністю, який розпочався зі встановлення пандусу. Окрім того, в бібліотеці періодично проводять заняття з навчання комп’ютерної грамотності людей з інвалідністю, до яких активно залучають волонтерів. Бібліотека також пишається аудіоматеріалами для незрячих читачів.
Про ще одну співпрацю розповіла Ганна Костюк, депутат Львівської обласної ради, директор Сокальської агенції регіонального розвитку, а саме – про унікальний соціальний інтернет-магазин, за допомогою якого кожна творча людина може презентувати для продажу свої мистецькі роботи (докладніше на www.socbiznes.net.ua).
Багато проектів реалізовують громадські організації інвалідів, однак ще більше – попереду. Хочеться вірити, що їхню лепту у наближенні українського соціуму до всебічної доступності оцінять гідно, адже у колі активістів інвалідного руху – люди з важкими долями та тавром інваліда, які, все ж, прагнуть жити повноцінним життям.
Учасники регіонального семінару-тренінгу, голови міських та районних асоціацій і товариств інвалідів обмінялись досвідом роботи, відвідали реабілітаційний центр Сокальської районної асоціації інвалідів ЛОАІ ВОІ СОІУ, ознайомилися із роботою мистецьких гуртків, що діють при асоціації.
|
Спартакіада
24 серпня на стадіоні «Сокіл» у м. Сокаль (Львівська обл.) відбулась спартакіада серед членів районної асоціації інвалідів. В програму спартакіади входили змагання з шахів, шашок, бігу на 60 м, дартсу, стрибків в довжину з місця та кидання м’яча стоячи спиною вперед.
У підсумку змагань місця розподілилися так:
- в змаганнях з шашок серед чоловіків перемогу святкував Іван Овдієнко, на другому місці – Антоній Станицький, серед жінок перше місце виборола Олеся Баган, друге місце посіла Світлана Лопушанська.
- в змагання з шахів перемогу здобув Віктор Осіпов, друге місце посів Василь Овдієнко.
- в стрибках в довжину з місця серед чоловіків найкраще виступив Богдан Федашко, друге місце виборов Дмитро Лучков. Серед жінок перемогу святкувала Наталія Ткачик, друге місце посіла Ярослава Зджанська, третє місце виборола Тамара Вовченко.
- в бігу на 60 метрів не було рівних Наталії Ткачик, за нею фінішувала Люба Махоркіна і замкнула трійку призерів Христина Штикало. Серед чоловіків перемогу здобув Дмитро Лучков, друге місце посів Богдан Федашко.
- в киданні м’яча серед жінок найкращий результат показали Тамара Вовченко, Ярослава Зджанська та Марія Мельничук, серед чоловіків найсильнішими виявилися Степан Остап’юк, Володимир Мельничук та Василь Овдієнко.
- найбільшу кількість учасників – 19 осіб – зібрали змагання з дартсу. Найкраще влучали в ціль серед жінок – Ярослава Зджанська, Марія Мельничук та Любов Махоркіна, серед чоловіків – Володимир Мельничук, Дмитро Лучков та Степан Остап’юк.
Переможці та призери спартакіади були нагороджені грамотами відділу молоді та спорту Сокальської райдержадміністрації. Всі учасники отримали подарунки, придбані за кошти, надані Народним депутатом України Степаном Володимировичем Курпілем (ВО Батьківщина). Висловлюємо йому щиру подяку за цю благочинність. Загалом в змаганням взяли участь 38 людей з інвалідністю.
Подія, яка дає наснагу на цілий рік…
14 листопада Сокальська района асоціація інвалідів спільно з бібліотекою-філією села Забужжя провела «Осінній бал», учасниками якого стали молоді люди з особливими потребами. Традиційно, він відбувся в кафе «Володар», який вкотре гостинно відчинив свої двері для нас. Цього року вечір відвідали 43 учасники із Сокаля, Червонограда, сіл Хоробрів, Двірці, Шарпанці, Свитазів, Теляж, Княже, Поториці, Забужжя і смт. Жвирки. Хочеться висловити щиру вдячність власнику кафе Ігорю Плечіню за його благородні вчинки у справі меценатства. «Осінній бал» відвідала депутат Львівської обласної ради Ганна Костюк, яка також фінансово підтримала наш захід. Від влади із словом привітання виступив начальник Сокальського районного управлін/spanimages/stories/uspih.jpgня праці і соціального захисту населення Володимир Огінський. Районний соцзахист є виконавцем програми фінансової підтримки асоціації інвалідів, яку підтримали депутати Сокальської районної ради на початку 2013 року. Ця програма є дуже цінною для нас і нашої організації. Цього року ми теж щиро сподіваємося на підтримку нашими районними депутатами такої ж програми. Зігріли гостей свята слова привітання і подарунки керівника державної казначейської служби у Сокальському районі Світлани Ковалик, яка з розумінням і теплом ставиться до асоціації інвалідів та її членів.
Також хочемо сказати багато теплих слів Світлані Коляді, завідуючій бібліотекою-філією села Забужжя. Вона разом із асоціацією інвалідів написала проект «Промінь надії», що був підтриманий програмою «Бібліоміст» та дав початок серії комп’ютерних курсів для нас та інших бажаючих в Забузькій бібліотеці. В рамках проекту було проведено багато заходів: тренінги з психологом, майстер-класи з виготовлення виробів з солоного тіста, пікнік на природі, спілкування у програмі Скайп, перегляд відео, вечір запитань та відповідей з священиком та багато іншого. Більш активній роботі асоціації і проведенню безлічі хороших заходів ми завдячуємо її голові Оксані Кононовій, яка згуртувала в асоціації гарний колектив. Розважали нас своїми веселими конкурсами, танцями Врубель Олеся і Шакіров Любомир та ведучі вечора Оля Коляда і Максим Мисюта. Ці молоді люди (школярі Забузької школи) є волонтерами асоціації інвалідів та проету «Промінь надії». Ми дякуємо їм за допомогу та запрошуємо їх і надалі співпрацювати з нами. Забузький отець Йосип і квартет священників «Благословення» заспівали чудових пісень і стали окрасою цього незабутнього вечора. Також щира подяка професійному колективу кафе «Володар» і музиканту Мирославу.
Такі заходи є дуже важливими для нас, бо їх є зовсім небагато в нашому житті. Це чи не єдина можливість вийти з дому та чудово провести час у компанії людей, які тебе розуміють. як ніхто інший. Приємно, що у нас на Сокальщині є організації, яка переймається нашими проблемами і разом з іншими небайдужими людьми проводить такі заходи. Цей день дав нам наснагу та заряд позитивної енергії на цілий рік!
Радість для особливих дітей
Напередодні Дня Святого Миколая у Сокальській районній асоціації інвалідів відбулося свято для дітей з особливими потребами, яке відвідали 34 дитини. Висловлюємо щиру подяку небайдужим людям нашого району, які стали спонсорами цього світлого заходу, а саме: п. Йоргену Седерхолму та Ігору Трісці (ДП «Датський текстиль»), які благочинно, вже п’ятий рік поспіль, виділяють подаруночки до Дня Святого Миколая для особливих діток. Дякуємо за надану підтримку приватним підприємцям Володимиру Данчаку (кафе «Забужанка» с. Забужжя), Андрію Бабуху (магазин «АБЦ), Марії Шамборовській (Фірма «Ніка»), а також Івану Лаговському та його дружині Юлії за чудові фрукти і фонтан із шоколаду та соку, якими поласували маленькі учасники заходу. Cвяткової атмосфери додала програма, яку підготували вчителі та учні школи № 4 м. Сокаль (директор Наталія Драганчук. В організації заходу допомогла завідувач бібліотеки-філії села Забужжя Світлана Коляд та волонтери проекту «Промінь надії». Приємно визнавати те, що і після завершення фінансування цього проекту за кошти програми Бібліоміст наша співпраця продовжується та приносить хороші плоди.
На святі діти розважались, відгадували загадки, розповідали чудові віршики, танцювали, співали пісні та колядували. Це чудове свято принесло радість та приємні емоції не тільки для діток, а й для їх батьків і організаторів заходу. Посмішка кожної дитини – це підтвердження того, що такі заходи потрібні і бажані для таких діток!
Від щирого серця також висловлюємо подяку лідеру фонду «Наш дім – Сокальщина» Денису Осміловському і Степану Курпілю (ГО «Батьківщина», керівник у Сокалі - Олег Кожушко) за передплату газети «Благовіст» для людей з інвалідністю нашого району.
Без допомоги добрих людей діяльність громадських організацій була б неможливою. За це вам низький уклін та нехай ця благочинність обернеться щастям для вас!
2014 рік
Сокальська районна асоціація ЛОАІ ВОІ СОІУ не перестає вишукувати нові методи та способи для того щоб сприяти розвитку і захисту основних прав кожно інваліда з району.
Повністю здорових людей немає, є неоглянуті лікарем. Та люди, які не стикаються у своєму житті із проблемою інвалідності, мабуть, і не уявляють усієї гостроти цієї проблеми.
Спробуйте порахувати кількість людей із складними формами інвалідності, яких ви бачили за останній місяць (а то й рік) на вулицях міста. Швидше за все, вам вистачить пальців однієї руки. Невже наше суспільство настільки здорове? Або ж є інші причини?
Чи доводилося вам спотикатися об високі бордюри на пішохідному переході? Або як може незряча людина сама перейти пішохідний перехід. Бо далеко не всі водії у нас зупиняються та пропускають пішоходів. Чи звертали ви коли-небудь увагу, скільки закладів громадського користування оснащено пандусами (і що це таке)? Чи намагалися уявити, як можна користуватися тими небагатьма, які все-таки є? Користуватися пандусом, по якому і здорова жінка навряд без травм зможе скотити легку дитячу коляску, людині з обмеженими фізичними можливостями без сторонньої допомоги, як мінімум, небезпечно для життя і здоров'я. Але ж таких людей в Україні в кожному обласному центрі від 500 до 1000.
З екранів телевізорів та на різноманітних заходах ми постійно чуємо про інтеграцію людей з інвалідністю в суспільство. Але як можна інтегруватись в суспільство, коли навіть не можемо самостійно вийти із власного дому чи дійти до кінця вулиці без сторонньої допомоги, яка, до речі, не завжди є. То що ж заважає нам жити повноцінним життям на рівні з іншими людьми? Основна перешкода – це те, що люди з фізичними чи розумовими вадами не мають і половини тих можливостей, що мають усі інші громадяни нашої держави. Архітектурні бар»єри, жаль та дискримінація з боку суспільства, низький рівень забезпечення допоміжними засобами пересування та іншими реабілітаційними заходами та багато інших перешкод. Це тягне за собою ряд проблем в житті таких людей: проблеми в отриманні вищої, технічної чи будь-якої іншої освіти, проблеми у працевлаштуванні, матеріальні проблеми, відсутність можливості розвиватись, замкнутість та зневіра в собі та оточуючих.
Сокальська районна асоціація інвалідів працює вже 17 років та намагається вирішувати основні проблеми своїх членів, наскільки це можливо. З метою вирішення проблеми зайнятості людей із складною формою інвалідності та забезпечення сталості діяльності організації, працівники-волонтери організації написали проект, який був підтриманий Фондом сприяння демократії Посольства США в Україні. В рамках цього проекту було налагоджено роботу гуртків бісероплетіння, виготовлення свічок, пошиття та комп»ютерної вишивки одягу і аксесуарів, також буде проведено ряд заходів, для вирішення проблем працевлаштування молоді зі інвалідністю. Завдяки цьому ж проекту, 27 лютого було проведено тренінг для молоді з особливими потребами «Ціль та її досягнення», в якому взяли участь 18 учасників. Тренінг провели представники Сокальської агенції регіонального розвитку. Учасники приймали активну участь, обговорювали можливості досягнення мети, завдань, пошуку роботи, працювали в групах, спілкувались та обмінювались своїм життєвим досвідом. Реалізація даної програми дала змогу розвивати свої вміння, таланти, психологічні, соціальні та фізичні можливості більш ніж 25 молодим людям з особливими потребами.
Такі, здавалося б, невеликі кроки до вирішення питання інтеграції людей з обмеженими можливостями в суспільство, є для нас вагомими. Вони допомогли не одні людині.
Проблема інвалідності – це загальнодержавна проблема. Щоб люди з інвалідністю відчувати себе повноправними громадянами свої країни, потрібно спочатку створити всі умови для цього, дати усім людям відчути, що вони рівні, що дороги до різнобічного розвитку для них відкриті, що немає ніяких перешкод для цього. І вони зможуть самостійно вийти з дому, дійти до кінця своє вулиці і навіть далі! Тоді вони і самі захочуть виходити кудись щодня. І тоді питання їх інтеграції у суспільство вже не буде проблемою, а великим досягненням нашої держави!
Розмова з головою Сокальської районної асоціації інвалідів Оксаною Кононовою
- У вересні – VIII з’їзд ЛОАІ. Що має зробити Ваша асоціація у місяці, що залишаються до з’їзду?
- Через важкі часи основним завданням, мабуть, для більшості асоціацій є – знаходити сили та кошти для подальшої роботи. В цей період плануємо, зокрема, випустити інформаційний посібник для людей з особливими потребами на тему: «Працевлаштування людей з інвалідністю». Знаючи про недостатній рівень обізнаності цієї категорії населення про свої права, зокрема права при влаштуванні на роботу, це питання є дуже важливим. Посібник міститиме інформацію про закони та нормативно-правові акти, мета яких є захистити і підтримати неповносправних осіб. Також там плануємо помістити перелік пільг для І, ІІ та ІІІ груп інвалідів та дітей з інвалідністю, інформацію про пільги, можливі соціальні виплати, компенсації та послуги, які надають управління соціального захисту населення, територіальні центри соціального обслуговування, діяльність Львівського міжрегіонального центру соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів та контакти в Сокальському районі і перелік послуг інших громадських та державних організацій, що можуть якимось чином допомогти чи підтримати наших членів. На жаль, далеко не всі вони знають про свої права. Особливо гостро це питання стоїть у сільській місцевості. Сьогодні люди стали ще більше зневіреними, вони навіть стали менше вірити в себе, не говорячи вже про владу чи громадські організації. Тому такий посібник дуже потрібен і, сподіваємося, принесе немало користі нашим членам.
Щодо пропозицій від нашої асоціації на VIII з’їзд ЛОАІ, то вони залишаються незмінними: і надалі продовжувати роботу над вдосконаленням законодавчої бази та системи контролю виконання цих законів, проводити заходи для районних асоціацій з метою навчання «виживанню» наших організацій та шляхів пошуку коштів, а також розвивати волонтерство!
- Оксано Іванівно, відомо, що у Вашій асоціації діють волонтери. А якими шляхами можна активізувати їх роботу?
- На сьогодні в нас є 5 волонтерів-старшокласників та ще 8 волонтерів-працівників, які працюють в асоціації. Чому волонтери-працівники? Тому що ми працюємо тут добровільно, на громадських засадах. Старшокласники допомагають проводити виставки виробів ручної роботи, які виготовляють молоді люди з інвалідністю у нас в гуртках; допомагають проводити благодійні акції до дня Св. Миколая та Великодня по збору коштів, спільно із ними ми організовуємо цікаве дозвілля для молоді з особливими потребами. Волонтери – це необхідний ресурс для існування громадських організацій. Це – нові ідеї, нова енергія, цікаві підходи до виконання роботи. Питання: як залучити волонтерів та зробити так, щоб вони хотіли ними бути? Виходячи з нашого досвіду, основне – це мотивація та користь, як банально це не звучить. Можна заохотити листом-подякою в навчальний заклад, де вони навчаються, щоб оголосили на лінійці, можна заохотити цікавими для молоді заходами (літній табір, вечірка тощо, якщо на це є кошти), чи запропонувати можливість користуватись безкоштовно послугами організації (шиття, тренажерний зал, ремонт взуття тощо). Та коли волонтери зголосились працювати, їх потрібно навчити як спілкуватись та допомагати людям з особливими потребами, що саме та як робити в організації. Це додаткова робота та зусилля працівників організації. Хоча воно цього варте.
- Сьогодні без допомоги місцевої влади, без отримання грантів районним асоціаціям просто не вижити.
- Для того, щоб продовжувати працювати, ми написали декілька проектів у різні фонди, які підтримують громадські організації та сферу нашої діяльності. Та отримати грант дуже складно. Сьогодні наша організація виконує проект за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Метою проекту є організація зайнятості для молодих людей із більш складною формою інвалідності шляхом їх попереднього навчання та залучення до гуртків бісероплетіння, виготовлення декоративних свічок, шиття та комп’ютерної вишивки одягу і аксесуарів. Виготовлені речі виставляємо на благочинні виставки на масових заходах у своєму, інших містах та на міському ринку. Завдяки цій діяльності наша організація стала більш відомою та спроможною, люди побачили наскільки красиві речі можуть виготовляти люди з фізичними та розумовими вадами. Це також піднімає самооцінку та сприяє їх фізичному, соціальному і психологічному розвитку. Вони – зайняті, і це робить їх більш щасливими.
Також ми щиро вдячні депутатам та голові Сокальської районної ради Ігору Дацюку та держадміністрації за програму фінансової підтримки Сокальської районної асоціації інвалідів. Без підтримки нашої влади працювати було б неможливо. Нас радує те, що нашій владі не байдуже за долю нашої асоціації, а отже і її членів.
- Інвалідів болісно ранять нинішні ціни на ліки. Як бути?
- Ціни на ліки нереальні. Це питання є особливо актуальне, оскільки від нього безпосередньо залежить здоров’я і життя людей, чиє здоров’я і так в поганому стані. Можу навести приклад з життя моєї знайомої, яка також пересувається на візку та має хронічне захворювання нирок, як і більшість людей із травмою хребта. Та ціна на ліки зросла майже вдвічі. За її словами, краще поки не лікуватися, щоб не отримати ще на додачу емоційний розлад через нестачу коштів. Коли хвороба ще не становить прямої загрози життю, тепер люди подумають двічі чи варто лікуватися, чи якось минеться. Та це не вихід, а навпаки – шлях до загострення хвороби. На мою думку, такі високі ціни на ліки можуть призвести до погіршення стану людей з інвалідністю та збільшення їх кількості. Це питання потрібно вирішувати на державному рівні не гаючи часу.
- Проблем більш ніж достатньо. Але маємо шукати в житті промінчик світлого.
- До Дняquot;verdanatext-align: justify; матері хочу побажатquot;verdanatext-align: justify;и всім матеquot;verdanaMsoNormalquot;verdquot;verdanaanaMsoNormalрям здоровquot;, /o:p’quot;, /o:pquot;, /o:pя та витримки. І немає різниці, чи це мама здорова, чи з певними вадами здоров’я. Перш за все вона – мати, яка дала життя дитині і продовжує піклуватися та оберігати свою дитину. Звісно, матерям з інвалідністю доводиться важко, але потрібно не забувати про те, що якщо вона мати – то вже виконала свою місію як жінка в цьому житті та повинна пишатися цим. Тому що бувають набагато складніші ситуації, ніж коли мати має інвалідність. Наприклад, коли дитина має розумові чи фізичні вади. Це дуже важко для матері. Але такі матері є дуже сильними і в них можна тільки повчитися. Кожна дитина – дар Божий. Хочеться побажати діткам та їх матерям здоров’я, сили, розуміння і поваги від держави та оточуючих та радості від кожної прожитої хвилини.
- Дякую за розмову. Бажаю Вам, Оксано Іванівно, подальших успіхів в роботі, сімейного щастя.
Інтерв’ю провів Микола ІЛЬНИЦЬКИЙ
Районна спартакіада font-size: 10pt;людей з інвалідністю на Сокальщині
Нещодавно на стадіоні «Сокіл» у місті Сокаль відбулася районна спартакіада серед неповносправних людей. Це було справжнє спортивне свято, яке провела Сокальська районна асоціація інвалідів спільно із районним відділом молоді та спорту Сокальської РДА.
У програмі змагань були: біг на
За підсумками змагань місця розподілились так:
В бігу на 30 і
Найбільшу кількість учасників – 12 осіб – зібрали змагання з дартсу. Найкраще влучали в ціль серед жінок Марія Мельничук, Люба Жовківська та Тетяна Тарасюк, серед чоловіків – Василь Лань, Микола Хамуда та Володимир Мельничук;
У змаганнях з шашок серед жінок перше місце виборола Ірина Івать, на другому – Олександра Бутинець, на третьому – Руслана Кальмук. Серед чоловіків місця розподілились так: перше місце – Петро Вараниця, друге – Василь Лань і третє – Антоній Стоницький;
У метанні медицинболу переможцями стали Василь Лань та Марія Мельничук, друге місце вибороли Микола Хамуда та Люба Жовківська, і замкнули трійку призерів Дмитро Лучков та Христина Штикало;
У стрибках в довжину з місця серед чоловіків найкраще виступили Дмитро Лучков, Микола Хамуда та Василь Лань. Серед жінок найкращі результати показали Світлана Назар, Любов Жовківська та Ірина Івать.
Переможці та призери спартакіади були нагороджені грамотами відділу молоді та спорту Сокальської райдержадміністрації.
Також були відзначені Оксана Кононова та Ніна Сєргєєва за багаторічну та плідну працю в асоціації.
Члени асоціації інвалідів висловлюють щиру подяку народному депутату Степану Курпілю та голові Сокальської районної державної адміністрації Олегу Кожушку за виділену фінансову підтримку для проведення цієї спартакіади.
Україна – це Європа, чи ще не зовсім?
Таке питання задають собі, мабуть, багато громадян нашої держави. Ми ніби і в Європі однією ногою, а іншою… Що нас тримає? Рівень Європи можна оцінювати за багатьма чинниками. Хоча виділити можна чинник благодійництва і те, чи як ми сприймаємо людей, які є не такими як усі звичайні мешканці. А хто взагалі створив цю, так звану «норму» в людині? Яка людина є «звичайною»? Та наша інша нога, яка залишається ще, мабуть, в Радянському Союзі, не дає нам змоги сприймати людей з інвалідністю, національних чи інших меншин такими, які вони є. Господь Бог мав певний задум, якщо створив людей із певними особливостями. В них також є якась місія. Можливо однією із таких місій є навчити оточуючих любити, приймати і поважати усіх без винятку людей такими, які вони є.
В європейських країнах, гуляючи по вулицях, дуже важко знайти високі бордюри чи сходи до крамниць. Натомість там можна зустріти «соціальні крамниці», де продається особливий товар. Особливий тим, що його виготовляють особливі мешканці: люди з інвалідністю, хворі на ВІЛ/СНІД чи люди, що вийшли з місць позбавлення волі. Інші громадяни відчувають себе зобов’язаними допомагати таким людям та залюбки купують їхні вироби.
Беручи за приклад цей закордонний досвід, Сокальська районна асоціація інвалідів і собі розпочала таку діяльність. В нашій організації, яка розташована у м. Сокаль по вулиці Чайковського, 42, працюють гуртки рукоділля, які відвідують молоді дівчата з особливими потребами. Тут ми виготовляємо декоративні свічки, вироби з бісеру та різноманітні вишиванки на спеціальній машинці. Виготовлені речі ідуть на благочинні виставки. Таким чином, наша організація виживає, оскільки жодного іншого фінансування немає, окрім оплати комунальних послуг за рахунок коштів із місцевого бюджету. Також в організації працює тренажерний зал і консультаційний пункт. Ми проводимо різноманітні заходи з метою інтеграції в суспільство людей з інвалідністю. Щороку близько 230 неповносправних осіб отримують тут безкоштовні послуги та проходять фізичну, соціальну, психологічну та трудову реабілітацію.
Цієї осені асоціація інвалідів опинилася на порозі закриття, оскільки цей район міста було відключено від центрального опалення. Це дуже важко, просто неможливо, сказати тим людям, які регулярно вже третій рік поспіль приходять в організацію та проводять тут увесь робочий день: «Від завтра вже не приходьте, бо ми закриваємось!».
Та світ не без добрих людей. ДП «Датський текстиль» опікується нашою організацією вже не перший рік. Це підприємство оплатило встановлення індивідуального опалення в асоціації інвалідів. Від імені членів асоціації ми щиро вдячні Йоргену Седерхолму та Ігорю Трісці за надану нам можливість продовжувати працювати. Також внесок внесли районна організація партії «Свобода» та БФ «Наш дім – Сокальщина».
Зараз спільно із бібліотекою села Забужжя та учасниками художньої самодіяльності Сокальського Народного дому готуємось до вже традиційного «Осіннього балу» для молоді з інвалідністю в кафе «Володар». Його власник Ігор Плечінь вже вкотре люб’язно надає приміщення та часткове фінансування. Також дякуємо директору Сокальської агенції регіонального розвитку Ганні Костюк за фінансову підтримку цього заходу, а також власникам піцерії «Фігаро» Ростиславу Фігурку, ТзОВ «Ніка» Марії Шамборовській та Наталії Кінах.
В асоціацію інвалідів приходять не тільки люди з інвалідністю. Ми надаємо допомогу і літнім людям, зокрема тим, що стали жертвами нацизму під час Великої Вітчизняної війни – це проект «Психологічна і соціальна підтримка маломобільних і немобільних жертв нацизму шляхом відвідувань їх вдома волонтерами-студентами і молоддю з особливими потребами», за підтримки німецького Фонду «Пам'ять. Відпровідальність. Майбутнє», в рамках програми «Місце зустрічі: діалог». Разом із районною спілкою політв’язнів, головою якої є Тарас Репко, плануємо проводити пам’ятні заходи та «зустрічі поколінь».
3 грудня – Міжнародний день інвалідів. Це день уваги та поваги гідності людей з інвалідністю. Невідомо, коли настане той день, коли ми обома ногами будемо у Європі. Але одне точно залежить від нас – це наше ставлення до цих людей. Вони такі ж як і всі інші, просто в них є певні особливості через травми, захворювання чи вади розвитку. Ми повинні про це пам’ятати, виховуючи наших дітей та внуків. Врешті-решт, ми отримуємо те, на що заслуговуємо. І чи станемо повноцінними цивілізованими європейцями – це залежить тільки від нас, українців.
Оксана КОНОНОВА
Голова Сокальської районної асоціації інвалідів
Оксана Кононова
2015 рік
«НЕМОВ КОВТОК СВІЖОГО ПОВІТРЯ»
таку назву має фото-виставка, яка 4 березня відкрилася у читальному залі Центральної районної бібліотеки ім. Василя Бобинського. З цієї нагоди тут зібралася громадськість міста. На виставці представлено портрети колишніх жертв нацизму з Білорусі, Росії і України, які розповідають про свої долі.
Директор Сокальської районної централізованої бібліотечної системи Тетяна Лобода зазначила: «логічним є те, що ця виставка відбувається в стінах бібліотеки. Адже це місце зустрічі людей різних поколінь. Її експонати нагадують нам, що пам’ять про минуле не можна забувати. Тим більше, коли це минуле зруйнувало тисячі доль українців, які стали жертвами нацизму».
Ініціатором проведення виставки у Сокалі стала районна асоціація інвалідів, яка є виконавцем проекту «Психологічна і соціальна підтримка мало мобільних і немобільних жертв нацизму, шляхом відвідувань їх волонтерами-студентами і молоддю з особливими потребами» у рамках програми «Місце зустрічі: діалог», за фінансової підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє».
«Задача Фонду - збереження пам’яті про злочини націонал-соціалізму і втілення в життя проектів, спрямованих на укріплення взаєморозуміння між народами. Саме він виплачував компенсації українським остарбайтерам, які були на примусових роботах у Німеччині, а нині, через громадські організації, здійснює психологічну підтримку літніх людей, які постраждали від фашистської Німеччини. Програма має назву: «Місце зустрічі: діалог». Мета якої полягає в тому, щоб на знак визнання страждань осіб, переслідуваних нацистським режимом, віддати належне їхнім долям і зробити внесок у поліпшення життєвих умов цих людей. Тут ми можемо прочитати уривки з їхніх спогадів, що довелося їм пережити. Наче скрізь десятиліття, ті люди намагаються достукати до нас, і сказати, що війна не потрібна, бо несе біль втрати, розруху, забирає життя близьких людей. Ці люди пережили пекло, але зберегли в собі віру в доброту. Нині вони у літах і потребують уваги та допомоги сторонніх», — сказала голова Сокальської районної асоціації інвалідів Оксана Кононова.
У читальному залі в одному пориві злились минуле, і сучасне в лабіринті, кривавої страхітливої історії й кривого розхристаного сьогодення. Здавалось, колишні жертви нацизму з Білорусії, Росії, України, дивилися на нас з експонатів, розповідали як важливо зберегти мир та не допустити, щоб хто-небудь пережив те, що їм довелось. Нижче є вміщенні їхні спогади, які не можна спокійно читати. Вони заставляють нас замислитись, адже ми й не усвідомлюємо, що значить слово «мир».
Депутат Сокальської міської ради Надія Багрій від імені своєї дев’яносторічної неньки, яка не змогла через хворобу прийти сюди, подякувала організаторам програми за підтримку літніх людей, для яких дуже важливо відчувати увагу та турботу інших, та за організацію таких культурно-духовних заходів для людей старшого покління, які пережили страхіття війни.
Заввідділом обслуговування Сокальської центральної районної бібліотеки Світлана Халупник зазначила, що Україна зазнала величезних втрат у роки ІІ Світової війни, яка понівечила, розтоптала долі мільйонів людей. Вона знищила міста, села, перетворила їх у згарища, завдала непоправимих збитків економіці держави та українській культурі. А скільки людей зазнали приниження, таборів, примусових робіт. В роки гітлерівської окупації Україна стала джерелом дармової робочої сили. Їх називали українські остарбайтери. Хлопців та дівчат вивозили на примусові роботи до Німеччини, де на них чекали біль, сум, жах, тяжка робота, каліцтво. Далеко на чужині ці люди марили Україною, хотіли повернутися у рідні краї. Їхні відчуття та крик душі бранця на чужині красномовно передано у поезіях «Чорне небо, жорстоко катує» та «Лети моя дума», які прочитали учениці 9 класу СШ №2 Юлія Шутяк та Ольга Космин.
Сьогодні Україна стала жертвою воєнної агресії з боку Російської Федерації, - продовжила пані Світлана. - І знову на нашій багатостраждальній землі ллється кров, гинуть люди, залишаються сиротами діти, і знову наша мати-Україна оплакує своїх синів і дочок. Нині й Сокальщина оплакує п’ятьох своїх герої. І у матерів навіки залишилася у серці незагоєнна рана.
Особливого настрою присутнім додали пісня «Сивина», «Прилетіли дикі гуси», «Зажурена мама», яку душевно виконали учасниці ансамблю «Надвечір’я» районного територіального центру.
Опісля присутні оглянули виставку та ділились враженнями від побаченого. Люди старшого покоління зауважили, що вона є наче наказом для молоді: вірте в добро, творіть його і настане мир. Шануйте старше покоління, на долю якого випали важкі випробування. Адже без минулого нема майбутнього. Наостанку всі присутні виконали пісню «Молитва за Україну».
МИ ПАМ'ЯТАЄМО… ТА НЕ ХОЧЕМО ПОВТОРЕННЯ ЦЬОГО
Вже 15 років Україна відзначає 22 червня як день скорботи та пам»яті жертв війни. Сьогодні, значення цих слів ми розуміємо якось по-новому та з глибшою тривогою. У роки Другої Світової Війни загинуло близько 25 млн. людей. І це лише із сторони Радянського Союзу. У той час, це був кожен п»ятий мешканець.
Напередодні цього дня, 21 червня Сокальська районна асоціація інвалідів провела пам»ятний захід присвячений цій даті, який був проведений у приміщенні БФ «Карітас». Тут зібрались люди похилого віку для спілкування, спогадів та обміну думками. Із піснями на дану тематику виступив ансамбль «Надвечір’я» районного територіального центру. Захід був проведений за підтримки програми «Місце зустрічі: діалог» німецького фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє».
Наші серця переповнюють почуття жалю та скорботи за загиблими під час Великої Вітчизняної Війни. Зараз ми знову є свідками іншої війни із численними жертвами, в тому числі мирних мешканців і дітей… Мабуть жодна людина не могла подумати, що народи, які воювали пліч-о-пліч 70 років тому, сьогодні ведуть війну один проти одного.
Ми все пам»ятаємо, та не бажаємо навіть найлютішому ворогу пережити таку війну. Українці – це така працьовита та чудова нація, і жоден наш мешканець не заслужив на повторення цих жахливих воєнних років. Ми пам»ятаємо, та не хочемо повторення цього знову…
Голова Сокальської районної асоціації інвалідів
Оксана Кононова
СПАРТАКІАДА СЕРЕД ЧЛЕНІВ РАЙОННОЇ АСОЦІАЦІЇ ІНВАЛІДІВ СОКАЛЬЩИНИ
24 серпня на стадіоні «Сокіл» у м. Сокаль пройшла районна спартакіада серед людей з інвалідністю, членів Сокальської районної асоціації інвалідів.
В програму спартакіади були включені змагання з бігу на
Незважаючи на палюче сонце та високу температуру повітря всі учасники спартакіади проявили високу активність по участі в змаганнях.
Отже, за підсумками змагань місця розподілились наступним чином:
- в стрибках в довжину з місця серед чоловіків найкраще виступив Лучков Дмитро, друге місце виборов Федашко Богдан, на третьому – Сусол Петро. Серед жінок перемогу святкувала Назар Світлана, друге місце посіла Івать Ірина, третє місце виборола Бутинець Олександра.
- в бігу на
- в метанні медицинболу серед жінок найкращий результат показали Лопушанська Світлана, Швед Ярослава та Назар Світлана, серед чоловіків найсильнішими виявилися Федашко Богдан, Лучков Дмитро та Мельничук Володимир.
- в змаганнях з дартсу найкраще влучали в ціль серед жінок – Штикало Христина, Лопушанська Світлана та Тарасюк Тетяна, серед чоловіків – Овдієнко Василь, Федашко Богдан та Лучков Дмитро.
- в змаганнях з шашок серед чоловіків хороші результати показали Сусол Петро, Стоницький Антоній та Федашко Богдан, серед жінок відзначились Лопушанська Світлана, Кальмук Руслана та Мельничук Марія.
- в змагання з шахів відзначились Овдієнко Іван та Федашко Богдан .
Також був відзначений Бродюк Олександр, який вперше брав участь в спартакіаді.
Переможці та призери спартакіади були нагороджені грамотами відділу молоді та спорту Сокальської райдержадміністрації, а всі учасники отримали чудові подарунки та зарядились хорошим настроєм надовго.
Наші спортсмени з особливими потребами вибороли 9 призових місць
на обласній Спартакіаді
17-18 вересня на базі ОЛК «Ровесник» у с. Бендюга відбулась ХХVIІІ Спартакіада людей з інвалідністю Львівщини, організатором якої були Львівська обласна асоціація інвалідів та Львівський обласний центр «Інваспорт». Змагання проводились із 10 видів спорту: дарст, шахи, шашки, настільний теніс, легка атлетика, перегони на візках, бомбаскет, армреслінг та бочча. На урочистому відкритті із привітальним словом виступили: голова Львівської обласної асоціації інвалідів Леонід Тарасенко, директор Львівського регіонального центру фізичної культури та спорту інвалідів «Інваспорт» Мирослав Ніколаєв, застпуник голови Львівської ОДА Андрій Корнат, начальник відділу молоді та спорту Сокальської РДА Андрій Мандрик, заступник голови Червоноградської міської ради Ігор Корнат, директор з кадрів і соцпитань ДП «Львіввугілля» Іван Войценко, начальник управління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Львівській області Орест Климкович.
У Спартакіаді взяли участь близько 250 спортсменів з інвалідністю. Збірну команду Сокальщини представляли 10 спортменів з інвалідністю, членів Сокальської районної асоціації інвалідів, які попередньо брали участь у постійних тренуваннях в організації. Це Штикало Христина (м. Сокаль), Тарасюк Тетяна (смт. Жвирка), Батюк Юлія (м. Сокаль), Бродюк Олександр (с. Забужжя), який зайняв ІІ місце із армреслінгу, Кальмук Руслана (м. Сокаль) зайняла ІІІ місце із армреслінгу, Лучков Дмитро (м. Сокаль) – ІІ місяце із стрибків у довжину, Мельник Іван (с. Сілець) – І місце із перегонів на візках дистанцією 30 м, Онишкевич Ярослав (с. Двірці) – І місце із армреслігту та ще одне І місце із перегонів на візках, Кононова Оксана (с. Забужжя) – І місце у перегонах на візках та І місце із настільного тенісу. Команда Сокальщини збодула перше місце із боччії. Також Федашко Богдан із м. Сокаль взяв участь у творчому фествалі із піснею «Два кольори», за що отримав похвальну грамоту. Вироби учасників гуртків бісероплетіння, виготовлення свічок та вишивки у Сокальській асоціації інвалідів були представлені на виставці виробів ручної роботи.
Для людей з особливими потребами спорт відіграє дуже важливу роль. Це не тільки фізичний, а й особистісний розвиток людини. Спорт розширює коло друзів, відкриває нові світи та нові погляди на життя. Якщо через певні вади здоров»я сьогодні часто буває важко реалізувати себе в житті, то заняття певними видами спорту стає чудовою можливістю знайти себе. Сьогодні в Україні проводяться змагання для людей з інвалідністю із різних видів спорту. Сокальщина стала одною із перших у Львівській області, яка цього року роp class= style=зпочала тренувspan style= ання для усspan sty- Дякую за розмову. Бажаю Вам, Оксано Іванівно, подальших успіхів в роботі, сімейного щастя./span/spanle= іх бажаючих людей з інвалідністю. Цьому наші спортсмени завдячують віддіу молоді та спорту Сокальської РДА, чий працівник щовівторка та щоче/span/spanрверга в асоціації інвалідів (м. Сокаль, вул. Чайковського, 42. Тел. 7-37-64) проводить безкоштовні тренування із легкої атлетики, дартсу, мет/spanання м'яча, шахів, шашок та заняттяUK в тренажерному залі. Це чудова нагода покращити своє здоров'я, показати себе та знайти свійти свій шлях у житті.
Дуже часто, у своїй роботі ми стикаємось із людьми, які скаржаться на життя та свою інвалідність. Але ми також зустрічаємо і людей із дійсно складною формою інвалідності, які ні на що не скаржаться. Вони виходять з дому, спілкуються із людьми навіть тоді, коли їм важко говорити. Вони шукали себе та знайши для себе якесь заняття, незамкнувшись в собі. Саме тут найдзвичано важливу роль відіграють батьки дітей та молоді з інвалідністю. Найбільше, що батьки можуть зробити для своєї особливої дитини – це не дозволяти їй сидіти вдома. Це потрібно робити ще до настання підліткового віку, коли молода людина вже сформувала свою певну думку та придумала ряд комплексів для себе. Доросла людина з фізичними чи розумовими вадами, яка має куди вийти із дому, вміє щось робити самостійно без допомоги батьків та має з ким і про що поспілкуватись за межами свого дому, ніколи не буде скаржитися на життя. Особливо коли влада разом із громадськими організаціями ідуть на зустріч та пропонують свою допомогу. Потрібно використовувати кожен момент і кожну можливість для щастя своїх дітей.
Районні, обласні змагання та багато інших заходів для людей з інвалідністю проводяться щороку. Тому у кожного є можливість звернутися в асоціацію інвалідів, взяти участь у цих заходах та досягнути чудових результатів, як у спорті, так і у житті.
СПОРТИВНЕ СВЯТО НА СОКАЛЬЩИНІ
У неділю, 6 грудня, у м. Сокаль відбулися спортивні змагання, присвячені Міжнародному Дню людей з обмеженими можливостями. Спорт – дуже важлива річ в житті кожної людини, а особливо спорт корисний та портібний людям з інвалідністю. Саме тому, Сокальська районна асоціація інвалідів, за підтримки місцевої влади, стала більш активно працювати в напрямку розвитку спорту серед своїх членів.
Мета спортивних змагань – популяризація здорового способу життя, а також адаптація та соціальна реабілітація людей з обмеженими можливостями шляхом занять спортом та фізичною культурою. Для кожного учасника дуже важливо проявити себе у спортивній боротьбі, аби ще раз довести, що вони нічим не відрізняються від інших, і також прагнуть до життєвих перемог.
Урочисте відкриття спортивного свята відбулось у спортивному залі Сокальської ЗШ №4. На цьому святі були присутні начальник відділу молоді та спорту Сокальської РДА Андрій Мандрик та директор Сокальського міського центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» Ярослав Тарасюк. У своїх виступах вони підкреслили те, що місцева влада завжди підтримує всі ініціативи людей з обмеженими можливостями і сприяє проведенню їхніх заходів. Побажали всім учасникам змагань витримки, спортивної вдачі та перемоги.
Державний прапор України було доручено підняти одному з кращих спортсменів - Івану Мельнику із с. Сілець.
Спортсмени з особливим азартом та ініціативою брали участь у кожному виді змагань, а саме: із настільного тенісу, дартсу, шашок та стрибків в довжину.
За підсумками спартакіади спортсмени зайняли наступні місця:
І місце стрибки в довжину (жінки) - Яценко Катерина
ІІ місце - Ткачик Наталія ІІІ місце - Батюк Юлія
І місце стрибки в довжину (чоловіки) - Лучков Дмитро
ІІ місце - Федашко Богдан ІІІ місце - Попик Степан
І місце дартс (жінки) - Шот Анна
ІІ місце - Мельничук Марія
ІІІ місце - Швед Ярослава
І місце дартс (чоловіки) - Федашко Богдан
ІІ місце - Мельничук Володимир
ІІІ місце - Овдієнко Василь
І місце теніс (жінки) - Юськів Оксана
ІІ місце - Яценко Катерина
ІІІ місце - Ткачик Наталія
І місце теніс (чоловіки) - Юськів Ігор
ІІ місце - Федашко Богдан
ІІІ місце - Лучков Дмитро
І місце шашки (жінки) - Кононова Оксана
ІІ місце - Бутинець Олександра
ІІІ місце - Юськів Оксана
І місце шашки (чоловіки) - Вараниця Петро
ІІ місце - Попик Степан
ІІІ місце - Мельник Іван
Переможці були нагороджені грамотами, медалями та цінними подарунками.
Захід був здійснений у рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що адмініструється ГО «Центр «Жіночі перспективи» за підтримки Європейського Союзу. Проект Сокальської районної асоціації інвалідів працює для захисту та просування прав дітей та молоді з інвалідністю та їхніх опікунів. Правом на повноцінне життя, спілкування та розвиток повиннен скористатися кожен громадянин. Спорт дуже допомагає в цьому та згуртовує. Людина, яка відвідує певні заняття, гуртки чи спортивні тренування ніколи не буде одинокою. Така спільна діяльність – об'єднує та надихає на нові звершення...
Голова Сокальської РАІ
Оксана КОНОНОВА
Особливе свято для особливих дітей
Свято для дітей з особливими потребами, приурочене дню Святого Миколая, відбулося в Сокальській районній асоціації інвалідів.
На святі діти брали участь у казкових виставах, відгадували загадки, грали на музичних інструментах… Таке відбувається не кожного дня. Це весело і цікаво! Ми дякуємо за організацію чудового концерту колективу спеціалізованої школи № 3 м. Сокаль та її керівникам. Також щира подяка за підтримку у проведенні свята приватним підприємцям Ростиславу Фігурку, Володимиру Данчаку, Андрію Бабуху та окрема, величезна, подяка керівникам ДП «Датський текстиль». Це підприємство допомагає не тільки дітям, а й дорослим людям з особливими потребами: виділяє транспорт для участі в обласних фестивалях, передплачує газети для людей з інвалідністю, підтримує розвиток спорту та дає матеріали для роботи гуртків рукоділля в асоціації інвалідів. Без добрих людей діяльність громадських організацій є неможливою. Тому, ми дуже цінуємо цю підтримку.
Оксана КОНОНОВА, голова Сокальської районної асоціації інвалідів
Особливі діти та молодь – вони поміж нас...
Люди з особливими потребами ще з дитинства прагнуть бути такими ж, як і їхні ровесники. Але їм це не завжди вдається. Маючи певні фізичні чи інтелектуальні обмеження, їм доводиться важче в житті. Та їм під силу не все, що можуть інші. З часом вони це усвідомлюють і це може завадити їм розвиватися як повноцінна особистість. Так появляються перші комплекси, депресії, а інколи і агресія. І тут вирішальну роль відіграють батьки, зокрема матері, на плечі яких в основному «падає» лікування, розвиток та інші питання стосовно майбутнього дитини з інвалідністю.
І справді, ми живемо і навіть не задумуємось, що поруч з нами – люди, які через свої фізичні чи інтелектуальні обмеження не виходять з дому через сходи, надмірну опіку батьків чи боязнь бути осудженими оточенням. Ці дивні радянські міфи руйнують життя людей з інвалідністю. Вони не такі, як усі. Але усі люди, з інвалідністю і без неї – абсолютно різні. Хто і коли придумав цю «нормальність» та нав’язав її суспільству? Часто люди з інвалідністю, навіть якщо вони подолають психологічні і архітектурні бар’єри і вийдуть на вулицю, то зрозуміють, що їм немає куди іти...
На подолання цих проблем і спрямований проект «Об’єднання матерів для кращого майбутнього дітей з особливими потребами», який отримав фінансову підтримку від Європейського Союзу у рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що адмініструється ГО «Центр «Жіночі перспективи».
Батьки та їхні діти з особливими потребами беруть участь у тренінгах та творчих гуртках, де вони навчаються шити, виготовляти свічки та вироби з бісеру, і хто знає – можливо, саме ці вміння допоможуть їм, з часом, заробляти на життя. А зараз ми разом вдосконалюємо свої вироби і, що найголовніше, вчимося бути більш самостійними в житті. На гуртках молодь з фізичними та інтелектуальними вадами разом спілкуються, по черзі чергують та займаються в групі фізичного розвитку із реабілітологом. Спілкування під час різноманітних заходів дає дуже багато як для молоді, так і для їхніх батьків – психологічну підтримку, нову інформацію, нові враження та відчуття того, що ти не один.
«Раніше моя донька постійно сиділа вдома. Вона не вміла переходити через дорогу, зачиняти чи відчиняти двері ключем, не вміла зробити собі чай чи салат. Вона говорила, що їй це не потрібно. І я не мала що їй на це відповісти, – розповідають матері наших постійних відвідувачів. - Завдяки гурткам в асоціації інвалідів наші діти змогли вперше виготовити щось своїми невпевненими руками – квіточки з бісеру, свічки і цілі композиції. В них почали сяяти очі, появилося бажання щось робити. Вона ж взагалі нічого не могла тримати своїми хворими пальцями, а тепер – вміло надіває дрібний бісер! Це просто спасіння для наших хворих дітей та для нас».
Для визначення результативності проекту та дослідження проблем людей з інвалідністю було проведено опитування 53 осіб. Це люди з інвалідінстю та їхні рідні. Аналізовуючи опитування, ми побачили, що однією із основних проблем неповносправної молоді є відсутність зайнятості та їхня ізольованість від суспільства. Саме через це і виникає низка психологічних проблем, які пов’язані із самотністю, розчаруванням та відчуттям своєї неповносцінності. 96 % опитаних зазначили, що проект мав позитивний вплив на них в інформативному та соціально-психологічному планах. У своїх відгуках батьки згадують, що їхні діти стали більш самостійними, активними і відкритими для спілкування.
Цього року Сокальська районна асоціація інвалідів спільно із районною молодіжною організацією «Світло Христове» взяли участь у третій Всеукраїнській Акції «Соціальні послуги - для людей з інтелектуальними порушеннями", яку проводить Всеукраїнська громадська організація «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб із інтелектуальною недостатністю». Ця організація була створена батьками і матерями саме для переговорів з національною владою про державну допомогу своїм дітям, що мають інвалідність. В рамках цієї Акції батьки писали заяви до місцевих держадміністрацій, де вказували про їхню потребу в соціальних послугах від держави відповідно до чинного законодавства. Минулого року під час такої ж Акції було заявлено про потреби в соціальних послугах 723 особами з інтелектуальною недостатністю у 25 організаціях з 16 регіонів України. Сокальщина цього року вперше бере участь у такій акції, зібравши заяви дев’яти потребуючих людей з особливими потребами. Звичайно, кількість людей з інвалідінстю, які потребують соціальних послуг у Сокальському районі, є набагато більшою, та не всі вони є активними. Багато людей просто не вірять в те, що в нашій країні може щось змінитися. Але ми не маємо права опускати руки: «Хто стукає, тому відкривають». А особливо зараз, у часи кризи, тим більше маємо знову і знову нагадувати, скільки гарантованих соціальних послуг треба дітям і молоді з інвалідністю.
Ми повинні боротися за свої права та разом змінювати нашу країну на краще. Дежава та суспільсво повинні створити рівні умови для всіх людей, щоб кожен з гордістю міг сказати: «Так, я українець. І мене тут цінують».
Щоб усі розуміли, але нікому не доводилося повторювати комусь відому фразу Альберта Енштейна: «Усі ми генії. І усі дуже різні. Але якщо судити рибу по її вмінню лазити по деревах, то вона так і помре з відчуттям своєї неповноцінності».
Оксана КОНОНОВА,
голова Сокальської районної асоціації інвалідів
Писанки для бійців АТО
Напередодні Великодня, 21 квітня, діти та молодь з особливими потребами із міста Сокаль та навколишніх сіл зібралися в Сокальській районній асоціації інвалідів на заняття з писанкарства, щоб виготовити писанки для українських бійців, які нині служать на передовій. Вони з великим запалом та натхненням розмальовували писанки восковими олівчиками та наклеювали великодні наклейки, бо їм дещо складно писати писачком на яєчній сфері. Проте вони дуже хотіли, щоб військовослужбовці, які нині перебувають далеко від дому, теж мали свято, щоб відчули, що про них не забули, щоб у них була писанка, яку вони зможуть посвятити. Адже вона здавна була оберегом родини, символом миру, радості та достатку. Яєчка розфарбувати різними кольорами веселки, щоб їхні пасхальні подарунки звеселили сірі будні бійців. На кожній писанці був напис «Христос воскрес» - «Воістину воскрес». Вони також підготували плакат з віршами та малюнками з побажаннями військовим якнайскоріше повернутися додому. Разом з молоддю виготовляли писанки волонтер Корпусу Миру США в Україні Дженніфер Лі, голова Сокальської асоціації інвалідів Оксана Кононова, волонтери асоціації – Любов Штикало та Ірина Гулявська. Діти також принесли медикаменти, бинти, солодощі, які передадуть волонтерам, що їдуть на схід, для бійців АТО.
Любов ПУЗИЧ
8 травня Сокальську районну асоціацію інвалідів відвідали гості із Вашингтона та Києва: директор Копусу Миру США Кері Хеслер-Ределет та її помічник Клариса Х’юз, Джил Карті – керівник консультативної роботи Корпусу Миру США, Пілар Робледо – директор програмного і тренінгового відділу Корпусу Миру США в Україні, Джорж Кент – тимчасово повірений у справах посла США в Україні, Генрі Шимонович – інформаційний менеджер Корпусу Миру США в Україні, Оксана Шабас та Тетяна Поліщук – регіональні менеджери Корпусу Миру США в Україні. Вже майже півроку в асоціації та бібліотеці с. Забужжя працює волонтер Корпусу Миру США Дженніфер Лі, яка разом із головою організації Оксаною Кононовою та керівником бібліотеки с. Забужжя Світланою Колядою зробили презентацію роботи асоціації та бібліотеки. Молодь з інвалідністю, які є постійними відвідувачами організації, привітали гостей із Днем Матері та заспівали пісню «Мамина сорочка».
Директор Копусу Миру США Кері Хеслер-Ределет вже не вперше відвідує Україну. Раніше вона була на сході та в центрі нашої країни. Тепер, після тимчасової перерви, яку уряд США вимушений був зробити у зв’язку із військовими подіями на сході, добровольці Корпусу Миру відновили свою роботу в Україні. Пані Кері хотіла відвідати також і західну Україну, подивитися, як та де працюють волонтери та впевнитися у тому, що програма продовжує працювати. Гості ознайомилися із виробами з бісеру, свічками, милом і вишивкою, які виготовляє молодь з особливими потребами на гуртках в асоціації, поспілкувалися із волонтерами та молоддю з особлими потребами про проблеми, плани та перспективи співпраці із Корпусом Миру США в Україні.
Нові можливості для молоді з інвалідністю
Поміж нас є молоді люди, які не можуть жити повноцінним життям, як це роблять їхні ровесники. Це – люди з інвалідністю. Сходи у майже усіх будівлях, високі бордюри на вулицях, стереотипи і нерозуміння інвалідності з боку суспільства створили неправильну і несправедливу ситуацію у нашій країні, де людям з інвалідністю доводиться боротися за свої права. Багато із них опускають руки або і не починали боротися. Вони замикаються в собі і відчувають свою непотрібність суспільству. Інвалідність – це не вирок, а особливість людини. Маючи ці чи інші особливості, все ж таки можна жити щасливим життям та допомагати іншим людям, які цього потребують.
Сокальська районна асоціація інвалідів співпрацює із місцевою владою, закордонними і українськими організаціями для того, щоб покращими якість життя людей з інвалідністю. В асоціації щовівторка і щочетверга працюють гуртки ручної роботи (вироби з бісеру, свічки, мило та вишивка на замовлення), творчий гурток (пісні та сценки), працює група фізичного розвитку та тренування із дартсу, легкої атлетики, настільного тенісу, шашок та заняття в тренажерному залі. У серпні в асоціації інвалідів розпочалась нова програма підтримки та розвитку можливостей молоді з інвалідністю за підтримки Програми малих грантів Корпусу Миру США та USAID. Завданнями програми є поширення ідеї рівності, розуміння та включення людей з інвалідністю в суспільство, формування навичок незалежного життя в молоді з інвалідністю та інформування мешканців району про асоціацію, її мету та діяльність. Волонтер Корпусу Миру США Дженніфер Лі разом із волонтерами нашої асоціації проводитимуть зустрічі та навчальні тренінги із самостійного життя для молоді з інтелектуальною недостатністю, а також зустрічі для батьків, творчі гуртки арт-студії «Промінь надії», екскурсії та відвідування схожих громадських організації у м. Львів.
Вже традиційно 24 серпня на стадіоні «Сокіл» у м. Сокаль відбулась Спартакіада людей з інвалідністю нашого району. У змаганнях із бігу дистанцією 60 м і 100 м., стрибків в довжину, бомбаскету, дартсу, шашок і шахів взяло участь разом 32 осіб, які приїхали із сіл Забужжя, Жвирка, Шарпанці, а також із міст Сокаль та Червоноград. Переможцями та призерами даної Спартакіади в різних видах стали Оксана Юськів, Ярослава Швед, Юлія Батюк,Тетяна Колтонюк, Тамара Вовченко, Марія Мельничук, Світлана Лопушанська, Христина Штикало, Наталя Ткачик, Олеся Баган, Марія Дегтярьова, Петро Вараниця, Дмитро Лучков, Володимир Мельничук, Олександр Бродюк, Василь Овдієнко, Андрій Філін та Антоній Стоницький. Щиро дякуємо Сокальській районній раді та райдержадміністрації за допомогу в організації та фінансовій підтримці цього заходу. В майбутньому будемо раді бачити нових учасників наших заходів – людей з інвалідінстю. Для цього потрібно зареєструватися в асоціації інвалідів.
Запрошуємо також усіх бажаючих допомогти в нашій роботі. Якщо ви маєте якісь ідеї щодо покращення нашої роботи, матеріали для гуртків ручної роботи, якими ви не плануєте користуватися вдома, чи місце в магазині, де можна розмістити наші вироби – приходьте в асоціацію: м. Сокаль, вул. Чайковського, 42 (навпроти нової автостанції) або телефонуйте 096 8803929 чи 093 3575247. Робочі дні – вівторок і четвер. Одному працювати важко, та разом ми зможемо змінити на краще життя багатьох людей!
Оксана КОНОНОВА,
голова Сокальської районної асоціації інвалідів
НА ФОТО: в Сокальській організації інвалідів